Články na téma: spotřební daň
Spotřební daň je forma nepřímé daně. Váže se k výrobě, prodeji nebo spotřebě určitých výrobků. Vztahuje se často na výrobky, které mohou mít negativní vliv na zdraví nebo životní prostředí, anebo na zboží, jehož spotřebu chce stát regulovat. Spotřební daň se tedy vztahuje zejména na tabákové výrobky, alkoholické nápoje, pohonné hmoty a další.
Cílem spotřební daně je tedy regulace spotřeby, protože například vysoká spotřební daň může přispět k omezení používání tabákových výrobků. Také je to způsob, jak může státní rozpočet zvýšit příjem. Tyto peníze pak mohou být použity na financování veřejných služeb a infrastrukturu.
Mezi hlavní výhody spotřební daně tedy patří možnost omezit spotřebu škodlivých produktů, stabilní příjem do státního rozpočtu a také má tato daň poměrně jednoduchou administrativu a s tím spojené i nižší administrativní náklady. Nevýhodou bezesporu je větší dopad na domácnosti, které utratí větší část příjmů za tento druh zboží, dále také může vznikat nelegální trh, což snižuje účinnost této daně.
Další články na téma spotřební daň najdete na Peníze.cz.
Rovní a rovnější. Proč zdanění tichého vína nejspíš neprojde
Druhé místo v letošní anketě Absurdita roku vyhrála nulová daň na takzvané tiché víno. Není divu, že právě tahle věc podnikatele štve. Jak to, že někdo musí platit daně, ale jiný ne? A vypadá to, že se na tom nic jen tak nezmění.
Jak nediskutovat o kouření
Ministr zdravotnictví Leoš Heger představil dlouho očekávaný návrh zákona zakazujícího kouření v restauracích. Média budou jistě opět zaplavena články a komentáři dokola opakujícími několik starých známých sloganů pro a proti. Je třeba v zájmu „vyváženosti“ dokola citovat všechny argumenty?
Nové kousky ministerstva financí. Proč takový úřad ještě trpíme?
Oni ti komunisté měli nakonec možná v něčem pravdu. Kdybychom dnešní experty nahradili pomocnými dělníky, na kvalitě výstupů úřadu by se to nejspíš neprojevilo.
Směs do ostřikovačů zabíjí leckde. Český případ by však byl výjimečný
Jedna z policejních verzí pracuje s možností, že metylalkohol, který má v Česku na svědomí dvě desítky mrtvých, pocházel z kapaliny do ostřikovačů z Polska. A Poláci by mohli vyprávět – za dva roky už je „nepřiměřené použití“ směsi do ostřikovačů stálo desítky životů.
Nákladná chyba vlády: Obrana pumpařů a daňové konkurence
Česká ekonomika má řadu nepřátel: mrazy v zimě, horko v létě, krizi v eurozóně během celého roku. A teď navíc ještě lakomé majitele čerpacích stanic, kteří se snaží vyždímat ze svých zákazníků maximum.
Anketa: Spotřební daň na víno? Co radši zrušit ministerstvo školství?
Ministr financí Miroslav Kalousek se očividně vyžívá ve zvyšování a zavádění nejrůznějších daní. Jedním z jeho posledních nápadů je zavedení spotřební daně na víno. Co si o tomto kroku myslí Aleš Michl, Tomáš Prouza, Petr Mach a další oslovení ekonomové?
Vzpomínky podnikatele: Podnikáš? Zaplatíš!
Polemizovali jsme na našich stránkách o tom, jak těžké je podnikat a zaměstnávat lidi. Psali jsme o nákladech, které si žádá podnikání samo, ale především o nákladech, které si nárokuje stát. Druhým dílem zprávy z budoucnosti, kterou pro naše čtenáře sepsal Rando Kabaj, který se právě v těchto dnech vydává na neúspěšnou podnikatelskou dráhu, polemickou sérii ukončujeme. Mír. Až do příští války.
Cukr, kráva, limonáda: Pokusy o zdražení nezdravých jídel dopadají rozpačitě
Věci veřejné si všimly pozoruhodné shody: zdraví národa je na tom stejně špatně jako jeho veřejný rozpočet. Chtěly oboje vyřešit hranolkovou daní, návrh ale v červenci padl pod vládní stůl na kupičku odhozených dobrých nápadů i fantasmagorií. Do které kategorie daň na cukry a tuky patří?
Dramata a frašky ekonomie: Zdravotní reforma pod ochranou Gurkhů
„Zadržte, pane Kohout!“ jak nás volají ti, kdo zhrdají pátým pádem, jímž exkluzivně voláme jen my Češi, každopádně zadrž, juniore, ve výčtu tragédií a frašek ekonomiky, které se vesměs mění v jobovky, zůstaň u tématu, ale sestup od katedry mezi své vyděšené žáky a pověz nám z oka v oko: „Být teď premiérem Pavel Kohout (proboha, nesplést ho zase s tím spisákem!), jak bys zvednuv taktovku dirigoval vládní filharmoniky, aby než ztratí sněmovní většinu, vyvedli naše zdravotnictví z bažiny na pevnou zem?“ ptá se spisovatel Kohout Kohouta ekonoma. Ten odpovídá…
Radim Jančura: Pendolino je nešťastný vlak
„Kdosi dostal geniální nápad, že v Česku musejí jezdit rychlovlaky, ale nějak se zapomnělo na to, že se pro ně nejdřív musejí postavit koleje. Proto mají České dráhy Pendolina, která dokážou vozit cestující rychlostí 230 kilometrů za hodinu, koleje s maximální rychlostí 160 kilometrů za hodinu a ztráty i na těch nejziskovějších tratích,“ říká Radim Jančura v závěrečné části exkluzivního rozhovoru.