Předplatit časopis Finmag

Mezinárodní den arganie

Kdy slavíme:
Od roku:
2021
Vyhlásil:
OSN
Mezinárodní den arganie
Mezinárodní den arganie (ilustrační foto) / Zdroj: Růžičková / DALL-E

3. května slaví svátek:

Alexej

Mezinárodní den arganie, který se každoročně slaví 3. května, je celosvětovým dnem oslav arganových stromů a arganového oleje. Byl oficiálně ustanoven Organizací pro výživu a zemědělství (FAO) v roce 2021. Cílem tohoto dne je upozornit na důležitost arganových stromů a arganového oleje pro obnovitelné zemědělství a trvale udržitelný rozvoj obyvatelstva.

Arganový strom (Argania spinosa) je druh stromu, který se nachází pouze v Maroku, zvláště pak v regionu Essaouira, kde se z jeho plodů vyrábí proslulý arganový olej. Tento strom má obrovský význam pro místní komunity tím, že poskytuje stín, ochranu půdy před erozí, palivové dřevo a zdroj potravy pro dobytek. Jeho ořechy obsahují arganové oleje, které mají širokou škálu využití od kulinářských až po kosmetické.

Arganový olej je důležitý pro místní ekonomiku a také pro ženy, neboť práci kolem sběru ořechů a výroby oleje tradičně vykonávají ženy. Organizace žen se často spojují do družstev, aby společně zvládly vysokou poptávku po tomto vysoce oceňovaném produktu. Prodej arganového oleje tak přispívá k ekonomickému zabezpečení těchto žen a jejich rodin.

Tím, že slavíme Mezinárodní den arganie, si připomínáme nejen důležitou úlohu, kterou hrají arganové stromy a arganový olej v životě tamních obyvatel, ale také upozorňujeme na potřebu chránit a zachovat tento jedinečný ekosystém pro budoucí generace.

Užitečné otázky a odpovědi

  • Mezinárodní den arganie vychází na 3. května.
  • Mezinárodní den arganie vyhlásil(a) OSN.
  • Mezinárodní den arganie je vyhlášen od roku 2021.

Tento den můžete oslavit také...

Text vytvořený umělou inteligencí neprošel redakční kontrolou. Vychází z relevantních zdrojů, přesto si informace vždy ověřujte.

Ohodnoťte tento den

-
0
+

Sdílejte

Související témata

Podobné mezinárodní dny

Nejbližší státní svátky

Nadcházející prázdniny

Nejbližší svátky (jména)

Karolína
Jindřich
Luboš
Martina
Drahomíra
Čeněk
Vítězslav
Magda, Magdaléna
Po
Út
St
Čt
So
Ne

Konkrétní mezinárodní den?

Nejčtenější články