Články na téma: automatizace
Opustil svět IT, aby si splnil sen. Nejíst blbě je základ, říká majitel Živiny
Martin a Markéta Kuderovi se v době pandemie dočasně přestěhovali z Prahy na Moravu. Započala tím i jejich cesta ke společnému podnikání, které dnes zaměstnává nejen je, ale další desítky lidí. Stačila jim k tomu společná láska k dobrému a zdravém jídlu a vyladěný rodinný recept. Kudera si tím splnil svůj odvěký sen, kvůli kterému neváhal opustit ani obecně perspektivní svět IT.
Ze softwarové firmy dopravcem. Chytré plánování nás činí levnější, hlásí WereIdo
Na začátku vyvíjeli software, který by nabídli velkým dopravcům za účelem optimalizace nákladů. Pak se z nich ale dopravce přímo stal. Důvodů pro to jě několik, odhaluje v rozhovoru David Přibyl, obchodní ředitel přepravní služby Wereldo. „Zásilky nakonec vozíme sami a chystáme expanzi firmy,“ říká.
Nebudu to dělat! Startup z Brna vyrostl na odporu k rutině, obraty má snové
Na začátku byl odpor k opakující se práci. A možná trochu neschopnost ji dělat bez chyb. Zakladatel Legita Ondřej Materna po škole nastoupil do advokátní kanceláře a dost ho vyděsilo, kolik rutinních změn v totožných dokumentech musel chystat. A tak vymyslel software na jejich automatizaci. Postupem času se Legito přeorientovalo na platformu, která dokumenty nejen umožnuje automatizovat komukoliv, ale také automatizuje procesy s nimi spojené.

Supervýkonní zaměstnanci a recepční, co se nemračí. Co vše dnes zvládne AI
Slibuje až osmdesátiprocentní úsporu nákladů nebo rapidní zvýšení efektivity zaměstnanců. Nepotřebuje přestávky a pracuje čtyřikrát rychleji. Umělá inteligence, která loni vtrhla do společnosti s nebývalou razancí, se čím dál častěji prosazuje i v oborech dříve nečekaných. Vybíráme nejzajímavější příklady poslední doby, kde všude může firmám pomoci.

Opustil Matfyz, aby se stal instalatérem. Mám touhu něco dokázat, říká Kotmel
Martin Kotmel je na českém byznysovém poli doslova úkazem. Klasické řemeslo instalatéra ve své firmě přerodil do moderního podnikání s jasně řízenými procesy. Navíc tomu předcházela velmi zajímavá cesta: namísto toho, aby „zachraňoval svět jako učitel“, pustil se do manuální práce. „Postavit firmu mi pomohli dva skautíci,“ říká v podcastu mentoringového programu DoToho!
Bez chyb a bez papírů. Umělá inteligence pomáhá i malým a středním firmám
Trendem sektoru podnikových informačních systémů je stále častější využívání prvků umělé inteligence, takže se systémy automaticky přizpůsobují potřebám uživatelů.

Jak zvýšit ziskovost firmy? Průzkum ukázal na klíčové technologie dneška
Největšími faktory, které pomohou zvýšit ziskovost podniků v roce 2023, jsou automatizace a umělá inteligence. Vyplývá to z čerstvě zveřejněného průzkumu společnosti Fidelity International. Za technologie s menším dopadem jsou naopak považovány decentralizované finance a blockchain.

Jak plánovat podnikové zdroje? Budoucností jsou cloud a umělá inteligence
Ideální informační systém pro střední firmy a podnikatele nabízí Asseco Solutions. Produkt HELIOS iNuvio se drží současných trendů a jde s dobou.

Vyházejme už psací stroje, stát se musí pohnout, říká šéf pojišťovny Simplea
Digitalizace v Česku má stále obrovské rezervy, zejména pak ve zdravotnictví. Své o tom ví i generální ředitel pojišťovny Simplea, jehož vizi snadného a rychlého pojištění nedostatečná digitalizace tak trošku brání. „Musí se to ale vzít z gruntu, vyházet psací stroje z ordinací a nařídit vše shora,“ říká v posledním díle speciální série podcastů Future is Now.

I drobná chyba může stát miliony, říká specialistka na umělou inteligenci
Pro práci v základním výzkumu umělé inteligence Daria Hvížďalová původně neměla kvalifikaci. Fascinoval ji ale natolik, že našla „průnik“. Teď se coby šéfka nového vzdělávacího konceptu 42 Prague snaží o to, aby tu byl dostatek lidí, kteří budou umět programovat stroje.

Z nuly k půlmiliardovému obratu. České Enehano roste i bez investorů v zádech
Česká IT společnost Enehano má za sebou úspěšné tažení: během pěti let dobyla ve svém oboru pozici jedničky na trhu a nově míří k půlmiliardovému obratu. S jejím zakladatelem a CEO Jiřím Machem jsme probrali nejen cestu na vrchol, ale i problémy, se kterými se musí jeho byznys potýkat.

Na digitalizaci tlačí i sami pacienti. Benefity převažují, říká šéf Kyndrylu
Digitalizace státu je na lepší úrovni, než si většina z nás asi myslí. Tvrdí to Jiří Batěk, ředitel společnosti Kyndryl pro Českou republiku, který ve Finmag podcastu mluvil hlavně o digitalizaci zdravotnictví. „Střípky takových služeb už dnes používáme, třeba eRecept nebo eNeschopenku,“ říká IT specialista.

Facebook si s námi dělá, co chce. Jsme u něj obětí umělé inteligence, říká vývojář
Když se řekne umělá inteligence, řadě lidí vytane na mysl nějaký ten humanoidní robot ze sci-fi trháků. Sami při tom ani netuší, že se s ní už dnes a denně setkávají, nebo s ní dokonce i komunikují. Své o tom ví Mário Mitas, jeden ze zakladatelů pražské softwarové firmy Agnostix. Nadšenec, který si ovšem uvědomuje i rizika s touto technologií spjatá.

Zdaňme roboty, je nejvyšší čas!
Globální pracovní trh začíná čelit masivní robotizaci, což s sebou přináší i otázky, jak tyto roboty zdanit. Důvodem je jednoduchý předpoklad, že čím méně lidí bude v budoucnu pracovat, tím víc se budou snižovat příjmy státních rozpočtů. Jak ale navrhnout zdanění tak, aby bylo spravedlivé a přínosné?

Ani vítr, ani voda. Potenciál Česka je v chytrých lidech, říká šéf Siemensu
Jím řízená firma patří k lídrům v oblasti digitalizace průmyslu. Oboru, který dost možná zcela změní fungování řady oblastí podnikání, včetně drobných živnostníků. Česko proto nesmí zůstat pozadu a využít toho hlavního, co má. „To jsou chytří lidé a je na nás, abychom tento potenciál podpořili a využili,“ říká v rozhovoru Eduard Palíšek, šéf české pobočky Siemensu.

Covid-necovid, průmyslová revoluce je tu. Nahradí nás algoritmy?
Okřídlená věta, že po pandemii už nikdy nebude svět stejný, nemá základ jen ve větším počtu homeofficů. Až se v létě probudíme z vlny lockdownů a restrikcí, sečteme ztráty a nadechneme se k novým příležitostem, možná zjistíme, že pro firmu už brzy nebudeme potřební ani na dálku.

Umělá inteligence: v čele revoluce půjde toaster
Netěšte se zatím na robota, který vám při řízení auta namíchá long drink podle nálady a bude vás bavit duchaplnou konverzací. Zatím to vypadá, že nejprv se dočkáme vysoce, ale úzce specializovaných strojů. Fachidiotů, kterým bude neradno svěřit cokoli mimo jejich obor.

Kdo ničí globální obchod? Technologie!
Je rozkol ve skupině G7 počátkem demontáže globálního obchodu? Kdo ví. Jasné je ale to, že globalizaci začínají podkopávat technologie.

Očima expertů: Kratší pracovní doba a delší dovolená! Kdo z vás to má?
Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu a prodloužit dovolenou. Podaří se jim návrh prosadit? Co to bude znamenat pro zaměstnavatele? A jak bude vypadat pracovní trh za pár let?

Umělá inteligence pracovní místa neničí, ale vytváří. Když ji stát nechá
Umělá inteligence nám práci nebere. Jen nám ji mění pod rukama.

Roboti nám vezmou práci. Zaplaťpánbůh
Technologicky podmíněné proměny trhu práce budou pro valnou většinu z nás znamenat, že se naše pracovní životy změní k lepšímu. Měli bychom se na ně těšit.