Články na téma: budoucnost
Dost bylo stereotypů! Česká populace stárne, budoucnost je v seniorech
Populační vývoj je neúprosný: do seniorního věku brzy přivede extrémně početnou skupinu Čechů narozených v 70. letech. Generace takzvaných Husákových dětí tak bude mít zásadní dopady nejen na vládní politiky, ale i na kulturu, zábavu, média a především byznys. Je proto potřeba zapomenout na dokola omílané stereotypy. A přizpůsobit se.
Česko a vize zázračného zbohatnutí. Proč nám to furt nevychází a jak to konečně změnit
Svaz průmyslu a dopravy nedávno představil vizi hospodářské politiky ČR na příštích šest let. Pro úspěšnou transformaci navrhuje celkem sedm strategických pilířů. Některé jsou schůdné, jiné ale naprosto nereálné. Pojďme se dnes společně na tento návrh podívat, alespoň na některé jeho body.
Tohle už na levnou pracovní sílu nesvedete. Proč Čína válcuje Západ?
Technici versus humanisté. Tento odvěký souboj mezi dvěma směry smýšlení společnosti a hlavních vzdělávacích směrů dokáže docela dobře vysvětlit nebývalý úspěch a rozkvět Číny. A vlastně i důvod, proč západní státy, Česko nevyjímaje, nemají zrovna růžové vyhlídky.
Blbá nálada, blbé vyhlídky. Tenhle newsletter radši nečtěte
Před pár dny všechny naštvalo a znechutilo fotbalové derby, do toho nám evidentně začíná nová vlna covidu. Tak se v té blbé náladě pojďme ještě pobabrat. Je tady pesimistický Finmag newsletter. (A to ještě vzniká před volbami na Slovensku.)
Překvapení z Mladé Boleslavi. Elektrická budoucnost je blíž, než jsme čekali
Na úterní prezentaci představila Škoda sice jen jakési skulptury budoucích modelů, ale ve skutečnosti ukázala mnohem víc – naznačila totiž svůj plán postupného přechodu na čistě elektrickou budoucnost. Nějakou dobu totiž budou vedle sebe existovat dvě kompletní modelové řady, spalovací a elektrická.
Jak přežít nástup umělé inteligence? Poučme se od koček
Stroje jsou stále chytřejší a už teď se někteří obávají, že by jednou mohly být chytřejší než lidi. Otázka je, co potom s námi?
Stroj versus lidské zvíře. Proč se nemusíme bát umělé inteligence
Umělá inteligence kromě nadšení budí i skepsi, dokonce strach. Aniž by dokázala způsobit jakýkoli problém, vzniká proti ní odpor. Nejznámější je takzvaná Muskova petice, kromě ní tu ale máme i italský zákaz systému ChatGPT s odvoláním na možnost porušování soukromí a vystavování nezletilých nevhodnému obsahu. Do jaké míry jsou tyto obavy oprávněné?
Evoluce pro VW, revoluce pro škodovku. Elektromobil ID.2 notně zamíchá kartami
Nový elektromobil od Volkswagenu může působit nenápadně, ale právě tím je vlastně důležitý. Může to být první elektrické auto, které bude skutečně dávat smysl i „běžnému motoristovi“. Stačí, aby VW splnil plánovanou cenu i termín příchodu na trh. A co tohle auto bude znamenat pro českou automobilku?
Jsme jen kusy masa na špejli, říká o lidstvu expert na umělou inteligenci
Před pár měsíci opustil skupinu PPF, kde léta vedl centrum umělé inteligence. Vystudovaný kybernetik a filozof Jan Romportl se AI zabýval daleko dřív, než se z ní stal buzzword. Na co se připravit v digitálním světě? A máme vůbec šanci vyhrát, pokud si stroje vyhodnotí, že jena čase převzít kontrolu?
Metaverse láká i největší banky. Je čas naskočit do virtuálního světa?
V technologické sféře stále víc rezonuje metaverse jako logický nástupce současného „verza“. Jinými slovy náhrada světa, ve kterém běžně fungujeme, tím virtuálním. Jak tenhle svět promění bankovní domy a proč jsme už nyní svědky nákupů pozemků velkými bankami? Uniká nám snad jasný trend virtuálních světů?
ChatGPT ukazuje víc, než si myslíte. Proč fenomenální úspěch AI děsí lidstvo
Umělá inteligence dneska ovlivňuje kdeco, nikdy ale do společnosti nevrazila s takovou razancí jako koncem loňského roku. Jazykový model ChatGPT dokázal oslovit masu a rozvířit celospolečenskou diskusi nad tím, co všechno dneska stroje dokážou. A jestli je to správně.
Výlet do minulosti a lze se naučit číst budoucnost? Finmag newsletter napoví
Jsme v poločase prezidentských voleb, jsme svědky štvavé kampaně. Minulost se opakuje, tak si ji pojďme připomenout – přece jen je to „už“ pět a deset let od podobných výmyslů. Nejdřív ale pár tipů na chytré čtení, mimo jiné o tom, zda se lze naučit číst budoucnost.
Bez hluku i bez emisí. Auta na vodík mají velkou budoucnost, říká Kodada
Jako první v Česku otestovali v ostrém provozu vodíkové nákladní auto a zapojili ho do běžného logistického řetězce. Vůz, který jinak jezdí ve Švýcarsku, v Praze a okolí najel stovky kilometrů. „Vodík má podle nás velkou budoucnost,“ vysvětluje ve Finmag podcastu důvody testu Jan Kodada, obchodní a marketingový ředitel českého zastoupení Gebrüder Weiss.
Nabíjení elektromobilů drahé není, brzy bude snazší než tankování, říká Dobeš
Jak si stojí elektromobilita v době extrémního zdražování cen energií, kdy se vyplatí investovat do elektromobilu a na co se v téhle rychle se rozvíjející oblasti můžeme těšit? Nejen o tom jsme si povídali v dalším díle Finmag podcastu s motoristickým novinářem Vojtěchem Dobešem.
Startupy pomáhají vědě zlepšit životy, říká pěstitelka umělých „minimozků“
Vědkyně Petra Szeszula opustila akademické prostředí, aby mohla zakládat biotechnologické startupy. Pěstuje i „minimozky“ a chce řešit výzvy, které mají přímý dopad na lidské životy. „Baví mě propojovat svět vědy a byznysu. Startupy jsou i nejrychlejší cesta, jak na základě vědy zlepšovat život lidí,“ říká.
Vzhůru do oblak a bez rozjezdu. Český startup Zuri vyvíjí unikátní letoun
Startup Zuri loni dostal od investorů pěknou injekci. Ještě víc ho nakoply úspěšné zkoušky ve vzduchu. Nedávno představil model svého revolučního letounu s kolmým startem.
Česká ekonomika v ohrožení. Umře český autoprůmysl na elektřinu?
Naše ekonomika je závislá na autoprůmyslu. Kromě automobilek je země plná dodavatelů, kteří jim dodávají komponenty. Co s nimi udělá přechod k elektroautům?
Většina učiva je dětem v životě k ničemu, říká kritik českého školství Šteffl
Dlouholetý kritik českého školství a vizionář Ondřej Šteffl bude radit ministru školství Petru Gazdíkovi, jak měnit školy, aby připravovaly děti na budoucnost. Sám otevírá vlastní po celé republice. Žáků má dost. Přinášíme ukázku rozhovoru, který najdete v aktuálním tištěném Finmagu.
Dlouhé cestování elektromobilem? Tohle placaté Audi může být klíčem
Audi e-tron GT je jedním z prvních elektrických aut, která by mohla nabídnout něco podobného jako stará „gétéčka“. Dokáže to ale v reálném provozu? A co to znamená pro svět aut? Náš dnešní výlet do saských Drážďan napoví.
Kdo má větší superpočítač? Česko se zapojilo do novodobého zbrojení
Pamatujete vesmírné závody, kdy se Sovětský svaz a USA přetahovaly v tom, kdo bude v kosmu dřív? A kdo k tomu použije vyspělejší technologii? Podobné je to dnes se superpočítači. Petaflopy výkonu přidávají nejen USA, Čína či Japonsko, ale s odstupem času i Evropa.
Nová generace baterií přichází. Elektromobily změní víc, než si myslíte
Když dojde na kritiku elektromobilů, baterie bývají prvním cílem. A dává to smysl. Pořád jsou drahé na pořízení i výměnu, jejich kapacita umožňuje dojezd, který se sotva vyškrábal nad použitelnou úroveň, a jejich životnost stále vyvolává obavy. Co vše se ale změní, až přijde nová generace s výrazně lepšími parametry? Víc, než by se mohlo zdát.