Články na téma: Spojené státy
Další články na téma Spojené státy najdete na Peníze.cz.
Český erár bobtná k prasknutí. Potřebujeme vlastní verzi Muska
Češi by měli sledovat, zda a jak se Elon Musk vypořádá s úkolem navrhnout efektivnější a úspornější formu americké vlády. Tento cíl tady hlásala Babišova i Fialova vláda. Zůstává ale v nedohlednu. Vypustí snad nejbohatší člověk planety na americkou byrokracii svou umělou inteligenci?
Budeme nešťastní z Trumpa? Zoufejme spíš nad vlastní vládou, opozicí i Bruselem
Na dveře Bílého domu buší Donald Trump. Pro ochabující Evropu jeho protekcionistická politika nevěstí nic dobrého. Ani chvástavý tariff man ale nedokáže byznysu v Evropě naházet tolik klacků pod nohy jako sama Evropská komise a vlády unijních států.
Zábavní parky jsou byznys jako na horské dráze. Pravidla hry změnil Harry Potter
Zábavní parky jsou obrovské, komplikované a neuvěřitelně drahé stroje na zábavu. Stroje, které mohou během jedné sezony vydělat miliony, ale také prodělat poslední kalhoty. Pojďme se podívat, jakými ekonomickými kolotoči prochází jejich provozovatelé a jak dostat do lunaparku mileniály, když už konečně mají peníze na utrácení. U příležitosti Dne dětí pro vás otevíráme text z aktuálního čísla tištěného Finmagu.
Bojte se Donalda. Trumpovo tažení proti Evropě by odskákaly i české firmy
Donald Trump je favoritem listopadových voleb amerického prezidenta. A to je varovný vykřičník pro Evropu i pro Česko. Včetně tuzemských firem.
Zákazy, příkazy, dotace a teď ještě zestátnění ČEZ. Evropa si reguluje cestu na dno
Čísla nejsou příznivá. Česko ekonomicky zaostává za EU a ta zase zaostává za USA. Proč tomu tak ale je? Proč chce Fialova vláda zestátnit ČEZ? A nešlape si náhodou Evropa sama po štěstí?
Bitcoin jako téma voleb i budoucnosti a Rusko bez burzy. Týden v kryptu #34
Jak vidí bitcoin kandidáti na prezidenta USA? Úřadům na Bali se nelíbí turisté platící kryptem, Rusko ruší plány na vlastní burzu, Kanada burzy vyhání a Afrika vidí v bitcoinu obrovskou příležitost. Cesta kolem světa v dalším #TýdnuVKryptu.
Trhák made in USA. Jak otvírač žvýkaček za války (možná) zachránil svět
Tenký červený proužek, proslavený žvýkačkami Wrigley’s, který vám denně zachraňuje nervy, za druhé světové války zachránil celý svět. Možná.
Když to píplo poprvé. Čárový kód změnil svět, na české vychcánky je ale krátký
Nedávejte děti do skauta! Něco je tam naučí – a oni s tím pak připraví miliony lidí o práci. A jediný způsob, jak tomu budete moct zabránit, bude chovat se nečestně a nesportovně. Krást v obchodech.
Týraní dětí na objednávku. Zvrhlý byznys amerických polepšoven
Jsou dvě ráno. Šestnáctiletého Joea unáší z jeho ložnice dva muži a nakládají do dodávky. Odvezou ho stovky kilometrů daleko do zařízení, kde stráví několik let a kde zažije hlad, spánkovou deprivaci a veškerý fyzický a psychický teror, který si lze představit. Jeho rodiče to sledují z okna – celé si to objednali a zaplatili. Vítejte ve světě amerických dětských nápravných zařízení.
Americký odkaz tatíčka národa. V Chicagu ožila škola TGM
Česko ji do Chicaga kdysi vyslalo jako učitelku. Aniž by změnila pozici, loučí se teď jako úspěšná manažerka. Klára Moldová oživila skomírající historickou českou školu T. G. Masaryka. Srostla s ní natolik, že se postava prvního československého prezidenta stala součástí její rodiny.
Katalyzátor euro urychlí integraci Unie. Nebo její rozpad
Euro vzniklo, aby přineslo problémy. Takové problémy, které Evropskou unii buď semknou v pevnější celek, nebo naopak její integraci zastaví, ba vrátí zpět.
Lákavá nabídka: Vyměňte svobodu za blahobyt
Liberálové se tak dlouho zaklínali konkurenceschopností, až jim ji jako hlavní téma ukradli příznivci vlády pevné ruky.
Kovaná ekonomie. IT: Maso je snězené, zbývá omáčka?
Když se řekne DPH, naježí se vám vzrušením chloupky na zátylku? Mezi námi, to asi málokomu. A přece může být ekonomie vzrušující dobrodružství skoro pro každého. Každý týden nás o tom v novém seriálu bude přesvědčovat Lukáš Kovanda, ekonom a popularizátor ekonomie.
Ukrajina bude drahá, ale stojí za to
Opožděné vítězství prozápadních sil na Ukrajině znamená pro Evropskou unii a Spojené státy závazek zachránit tuto zemi před ekonomickou katastrofou. Jinak o Ukrajinu – nebo o její část – zase přijdou. Je to ovšem podobně obtížný a finančně náročný úkol, jako bylo připojení východního Německa k Spolkové republice.
Spojené státy už nebudou světovým četníkem
Lord Desai, indický rodák, labouristický politik a člen britské Sněmovny lordů, míní, že nastal zásadní předěl ve vývoji po druhé světové válce. Spojené státy ani Británie prý už nebudou „hasit“ spory v rozličných koutech světa. Ruce dají pryč i od hrozícího střetu mezi Čínou a Japonskem.
Pane premiére, uvařte nám čaj!
Meghnad Desai, indický rodák, labouristický politik a člen britské Sněmovny lordů, říká, že Indové z vyšších kast mají dnes menší šanci uspět v politice než ti z kast nižších. Například otec pravděpodobného budoucího premiéra se živil vařením čaje. Ještě před pár lety by bylo nemyslitelné, aby člověk takového původu vedl zemi, druhou nejlidnatější na světě.
Free banking II: Jak to dříve (ne)fungovalo
Včera jsme zrekapitulovali hlavní principy svobodného bankovnictví, alternativy k současnému bankovnímu systému. Dnes prozkoumáme dva historické příklady, kde lze některé z prvků svobodného bankovnictví vysledovat.
Břidlicový plyn: česká cesta k prosperitě
Kdyby vám někdo nabídl dodávky plynu za čtvrtinu, váhali byste? Těžba zemního plynu z břidlic v Česku tuto možnost reálně nabízí.
Tohle je Amerika! Gonzalo Lira o americkém zdravotnictví
Gonzalo Lira se zastává levičáků! Co ho k tomu vede? Stav nejlepšího zdravotnictví na světě. Tedy toho ve Spojených státech...
Babylon: Evropský trh práce doplácí na jazykovou různorodost
V eurozóně nikdy nebyly takové ekonomické rozdíly mezi regiony jako dnes. Zatímco v Německu a Holandsku klesá nezaměstnanost k pěti procentům, na jihu se bojuje o každé pracovní místo. Největší překážkou k návratu rovnováhy je zajisté společná měna, která stanovuje stejná pravidla hry pro všechny země. Evropa ale postrádá také jeden důležitý prvek společného trhu – stěhování za prací.
Poučení z iPadu
Deficit obchodu Spojených státůs Čínou dosáhl v roce 2011 hodnoty tří set miliard dolarů, což je další rekord, uvádí The Economist. Oficiální data jsou však podle britského časopisu silně nadhodnocená.