Články na téma: zaměstnanecké benefity
Další články na téma zaměstnanecké benefity najdete na Peníze.cz.
Promyslet, sepsat, seznámit. Jak zavést zaměstnanecké akcie krok za krokem
Zaměstnanecké akciové plány jsou trend poslední doby. Čím dál častěji nacházejí cestu i k menším a středním podnikům, které díky nim posilují vztah se zaměstnanci i své konkurenční postavení na trhu. Jak ale takový zaměstnanecký benefit ve firmě vůbec zavést? Pravidla pro zavádění zaměstnaneckých akciových plánů shrnují experti poradenské společnosti Grant Thornton.
Jak na sepsání opčního plánu. Čtyři klíčové otázky na cestě k zaměstnaneckým akciím
Implementace opčního plánu není jednoduchou záležitostí, při jeho správném nastavení ovšem může tento instrument představovat velmi zajímavý způsob motivace a odměňování zaměstnanců. I proto takzvané zaměstnanecké akcie získávají v poslední době na oblibě i u menších a středních firem nejen v Česku. Jak ale nad takovým plánem konkrétně přemýšlet a na co nezapomenout?
Zaměstnanecké akcie z pohledu daní. Komu se vyplatí a proč o nich přemýšlet?
Zaměstnanecké akcie, lépe řečeno zaměstnanecké akciové opční pány (ESOP – Employee Stock Option Plan), si čím dál častěji nacházejí cestu i k menším českým firmám. I přes jisté legislativní překážky přinášejí z pohledu daní celou řadu výhod. Co vlastně ale takové zavedení zaměstnaneckých akciových plánů obnáší? A jak je to se zaměstnaneckými akciemi z pohledu veřejného pojistného? Pojďme se na to podívat podrobněji.
Evropská IT velmoc? Brno! Informační technologie živí v Česku desítky tisíc lidí
Byznysu v informačních technologiích se v Česku nebývale daří. Firmy, které v dlouhodobě perspektivním oboru působí, ročně vydělají desítky miliard korun. S nástupem umělé inteligence mají firmy i živnostníci žně: poptávka po jejich službách je enormní, vyplývá z aktuálních dat kariérní platformy pro IT komunitu Smitio.
Firmy dál ruší zaměstnanecké bonusy. Bojuje se o zdravotní a sociální benefity
Po zavedení nových pravidel pro zdanění zachovalo zaměstnanecké benefity v nezměněné podobě jen 60 % firem, vyplývá z šetření Hospodářské komory (HK). Necelá desetina podniků benefity zrušila úplně. Komora teď usiluje, aby se od roku 2025 z daňového stropu vyjmuly alespoň zdravotní a sociální benefity.
Zaměstnanecké akcie? Nekonečný příběh, nad kterým zůstává rozum stát
Čeští startupisté a investoři poslali premiérovi petici, ve které ho žádají o přijetí funkčního zákona o zaměstnaneckých akciích. Proč vlastně u nás už dávno takový zákon nemáme? A proč i tímto opatřením vyháníme technologické firmy do zahraničí?
Osekání daňového zvýhodnění benefitů očima expertů. Jak si s tím poradí menší firmy?
Daňová podpora nefinančních benefitů, které poskytují firmy svým lidem, měla být napřed úplně zrušena. Nakonec v osekané podobě přežila. Svazuje to zaměstnavatelům ruce a znevýhodňuje to střední a menší firmy, které nezvládnou konkurovat těm velkým s týmy daňových optimalizátorů?
Vyberete si fitko, nebo vyšší mzdu? Zlatý věk firemních benefitů končí
Odolá vláda tlaku zaměstnavatelů a odborů a zruší daňová zvýhodnění firemních benefitů? Zaměřit by se měla na ještě větší množství výjimek.
Akciové programy pro zaměstnance brzdí nevýhodné zdanění. Změní se to?
Zaměstnanecké akciové programy, v nichž mohou lidé získat podíl na úspěchu firmy jako benefit ke své mzdě, mají být příležitostí pro firmy a motivací pro zaměstnance. Nadnárodní firmy už tento motivační nástroj používají běžně, ty české ale brzdí neutěšená legislativa. Změní se to vůbec někdy?
Půl roku péče o dítě za plný plat. Nový firemní benefit bourá zažitá pravidla
Fotbálek, lezecká stěna, spací koutek či neomezená dovolená. Firemní benefity, o kterých už slyšel kdekdo. Čím dál častěji ale firmy přicházejí i s takovými bonusy, které suplují i běžnou sociální politiku státu. Nově se k nim řadí původně novozélandská společnost FNZ, která svým zaměstnancům zaplatí půl roku péče o jejich potomka. A nejen to.
Češi jsou slušnější, než si myslíme, říká šéf FreshPointů. Byznys staví na důvěře
Na počátku podnikání Jana Langera stálo nahnuté zdraví. Neustálý stres a nedostatek času na jídlo ho přivedly ke spásné myšlence dostat kvalitní potraviny přímo do firem. Dnes jeho společnost provozuje téměř 150 chytrých lednic napříč Českem, které přesně tenhle účel plní. Vítejte u dalšího dílu ze série textů mapujících život podnikatelů v Česku.
Zaměstnanec, nebo podnikatel? Sdílené platformy dostaly tvrdou ránu
Řeší to celý svět, respektive minimálně ta část, kam vstoupily platformy jako Uber, Lyft či AirBnB. Jsou lidé vydělávající na těchto službách jejich zaměstnanci, nebo samostatní podnikatelé? V Kalifornii se v tomto boji otevřela nová bojová linie. Ale za jakou cenu.
Očima expertů: Čtyřdenní pracovní týden. Dočkáme se už brzy?
Kdy budeme v Česku chodit do práce jen čtyři dny v týdnu? Ptáme se ekonomů, politiků, analytiků, zástupců zaměstnavatelů i zaměstnanců.
Peníze místo stravenek. Očima expertů
Stravenky patří mezi nejrozšířenější a nejpopulárnější zaměstnanecké benefity. Když tedy ministerstvo financí přišlo v souvislosti s novelizací zákona o daních z příjmů s nápadem na změny v systému podpory zaměstnaneckého stravování, vzbudilo to značný rozruch.
Očima expertů: Kratší pracovní doba a delší dovolená! Kdo z vás to má?
Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu a prodloužit dovolenou. Podaří se jim návrh prosadit? Co to bude znamenat pro zaměstnavatele? A jak bude vypadat pracovní trh za pár let?
Očima firem: Jak si udržet absolventa?
Potýkají se skutečně české podniky se stále větší fluktuací absolventů, jak napovídají průzkumy? Jaký mají recept na to, aby jim tito zaměstnanci po roce neutekli ke konkurenci? A co si o přelétavosti mladých lidí myslí? Ptáme se personalistů.
Očima expertů: Sick days. Nařídit firmám, ať lidem dají pár dní na zdravotní volno?
Je ti nevolno? Vezmi si volno, my to zkoumat nebudeme. Takzvané sick days, dny zdravotního volna, nabízí jako benefit svým zaměstnancům řada firem. Teď je tu ale nápad vepsat do zákona, aby je zaměstnancům dávali všichni zaměstnavatelé. Aby se prý vykompenzovaly údajné neblahé dopady toho, že se za první tři dny pracovní neschopnosti neplatí náhrada mzdy.
Očima expertů: Se stravenkou do obchodu nelez?
Zaměstnavateli se vyplatí dát zaměstnanci stravenky místo peněz. Jsou daňově zvýhodněné, nemusí se z nich odvádět daň a povinná pojištění. Přitom ale často jako peníze fungují. Už i samy stravenkové firmy přicházejí s nápady, že by se stravenky daly používat jen v pohostinství, nikoli k nákupům v obchodech.
Očima expertů: Životní pojištění se mění. Co to přinese v praxi?
Kdo bude chtít dál využívat daňové výhody u investičního životního pojištění, přijde o možnost vybírat z něj volně peníze. Zůstane pak příspěvek na pojištění oblíbeným zaměstnaneckým benefitem? Nevezmou (nebo neberou už) někteří zprostředkovatelé změnu za záminku ke zbytečnému rušení pojistek a nucení pojistek nových? Nebudou změny mít nějaké jiné, nechtěné důsledky?
Velký investiční seriál: Státní důchodový zmatek
Penzijní reforma dokázala jednu velkou věc: nikdo už nemůže říkat, že nevěděl, že penzijní systém má pořádný problém a že se každý musí přičinit, aby ve stáří mohl důstojně žít. Víme tedy, že musíme něco dělat. Teď ještě přijít na to, co by to mělo být. S hledáním odpovědi ovšem reformátoři lidem nepomohli. Možná dokonce naopak.
Příspěvky zaměstnancům na životní pojištění v ohrožení!
Novela zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích zatím zajímá hlavně lidi z branže: pojišťovny a jejich zaměstnance, pojišťovací agenty a finanční poradce. Jejím cílem je ale ochrana spotřebitele. Snaží se zpřehlednit trh, pojišťovnám a pojišťovákům přidává povinnosti... Mohla by ale také znamenat ohrožení zaměstnavatelských příspěvků na životní pojištění. A to by leckoho zabolelo.