O biostimulantech i mandloňovém sadu. Věda a byznys v novém Finmagu

Irena Jirků
Irena Jirků
26. 10. 2023
časopis

Hlavním tématem podzimního Finmagu je propojení vědy a byznysu. Je toho ale ještě mnohem víc. Nechte se nalákat na nové číslo editorialem šéfredaktorky tištěného magazínu Ireny Jirků.

O biostimulantech i mandloňovém sadu. Věda a byznys v novém Finmagu
V novém Finmagu najdete i rozhovor s vědkyní Helenou Reichlovou. / Zdroj: Tomáš Nosil

Ke svatému grálu budoucnosti přirovnávají znalci látku MTU, která zpomaluje stárnutí rostlin a zvyšuje výnosy pšenice, kukuřice, řepky olejky a slunečnice až o 15 procent. Ten zázračný biostimulant nejen že Jaroslav Nisler objevil, ale dokázal také licenci na jeho výrobu moc dobře prodat.

Helena Reichlová zase získala výjimečný grant od české a německé vlády a od října buduje v Praze vědecké centrum, kde bude hledat způsob, jak snížit děsivě rostoucí spotřebu energie v informačních technologiích.

Alena Braunová zkoumá polymery, které vylepšují vlastnosti protirakovinových léčiv, zvláště těch, jež pacienti hůře snášejí. Hana Sehadová s pomocí mikroskopu proniká do světa chrostíků, produkujících celou škálu přírodních látek, jež používají pro spojování materiálů, z nichž si staví spletité příbytky pod vodou. Pod mořskou hladinu se vydává také Martin Vohník, když studuje mořské řasy nebo kvůli houbám žijícím v symbiózách s kořeny rostlin cestuje od jižní Patagonie po arktický Svalbard.

PODZIMNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Věda proniká stále víc do byznysu. A byznys stále víc do vědy. Továrny na nápady přikládají pod kotel, velcí investoři vidí v podpoře výzkumu a vývoje smysl.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

VĚDA JE BYZNYS • „Máte-li jako primární motivaci peníze, nemůžete dělat vědu,“ říká experimentální fyzička Helena Reichlová Robotika v Česku nemá podmínky pro přežití Kolik dává na výzkum a vývoj Gates, Zuckerberg nebo Kellnerová?

BYZNYS JE VĚDA • Čůčonomie jako nový vědní obor o vínu? „Přidaná hodnota farmaceutického průmyslu je větší než automotive,“ tvrdí Jaromír Zahrádka V Japonsku si kupují hračky dospělí

STYL JE UMĚNÍ • Architektka Anna Šlapetová bydlí s podmínkou kapitánských zkoušek Jan Kaláb hledá hranice inspirace Kodaň slouží jako učebnice života bez aut

HRY, SNY, RADOSTI • „Na kole prostě žiju,“ říká první Češka, která absolvovala cyklistický závod Paříž – Brest – Paříž Proč to labužníky táhne do Tábora? Je správné mít daňové úlevy na služební kupé za 6,7 milionu korun?

A když už je řeč o vzdálenějších horizontech… Kateřina Rusá letos v září jako první Češka dorazila do cíle cyklistického závodu, který se jezdí už 132 let na trase Paříž–Brest–Paříž. Výtvarník Jan Kaláb i tento rok uspořádal hned několik velkých výstav doslova napříč zeměkoulí – od Asie přes Evropu až k Jižní Americe. A rodinný tandem Novotných všechny své křehké zakázky pro klienty z Dánska, Francie a Ameriky vytvořil ve sklárně v Novém Boru.

Mimochodem, Jiřetín pod Bukovou je odtamtud sotva hodinku za volantem a právě tam Jaroslav Zeman už třicet let bojuje za budoucnost pro kdysi slavnou továrnu na výrobu dřevěných hraček. A na druhé straně republiky, v Hustopečích, Kateřina Kopová pečuje o mandloňový sad, zatímco v Táboře vystudovaný politolog Luděk Dolejší peče vyhlášený chléb a absolvent oboru mezinárodních vztahů Jan Čulík čepuje pivo a organizuje bezpočet kulinárních akcí.

Tak abych to shrnula. Myslím, že jsem ještě nepotkala tolik zajímavých a různorodých osobností v jednom čase, na jednom místě. Vy snad ano?

Kam dál? Tištěný Finmag na webu:

Ohodnoťte článek

-
6
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Irena Jirků

Irena Jirků

Šéfredaktorka Finmagu. Vystudovala historii a bohemistiku, vsadila na novinařinu. Začínala jako reportérka v MF Dnes, posléze řídila časopisy Marianne, Sanquis a víkendovou přílohu Hospodářských novin.... Více

Související témata

byznysčasopiseditorialFinmagvěda

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo