O biostimulantech i mandloňovém sadu. Věda a byznys v novém Finmagu
Hlavním tématem podzimního Finmagu je propojení vědy a byznysu. Je toho ale ještě mnohem víc. Nechte se nalákat na nové číslo editorialem šéfredaktorky tištěného magazínu Ireny Jirků.
Ke svatému grálu budoucnosti přirovnávají znalci látku MTU, která zpomaluje stárnutí rostlin a zvyšuje výnosy pšenice, kukuřice, řepky olejky a slunečnice až o 15 procent. Ten zázračný biostimulant nejen že Jaroslav Nisler objevil, ale dokázal také licenci na jeho výrobu moc dobře prodat.
Helena Reichlová zase získala výjimečný grant od české a německé vlády a od října buduje v Praze vědecké centrum, kde bude hledat způsob, jak snížit děsivě rostoucí spotřebu energie v informačních technologiích.
Alena Braunová zkoumá polymery, které vylepšují vlastnosti protirakovinových léčiv, zvláště těch, jež pacienti hůře snášejí. Hana Sehadová s pomocí mikroskopu proniká do světa chrostíků, produkujících celou škálu přírodních látek, jež používají pro spojování materiálů, z nichž si staví spletité příbytky pod vodou. Pod mořskou hladinu se vydává také Martin Vohník, když studuje mořské řasy nebo kvůli houbám žijícím v symbiózách s kořeny rostlin cestuje od jižní Patagonie po arktický Svalbard.
Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu
Je čas upravit slavný slogan Komenského. Alternativní formy vzdělávání v Česku bodují a soukromé školy často udávají směr i veřejným školám.
ŠKOLA JE BYZNYS
Do montessori škol Duhovka investovali manželé Janečkovi přes 300 milionů. • Jan Kala do škol Heuréka vložil zase peníze ze svého podílu v eBance. • Proč jsou přesvědčeni, že to bylo to nejlepší, co mohli udělat?
BYZNYS JE HRA
Kdy odejít? ptá se dnes celá generace podnikatelů. • Jak se povedlo Jaroslavě Valové předat SIKO dětem? • Kdy se Zbyněk Frolík rozhodl svěřit Linet manažerům? • A proč v Dino Toys převzali vedení vnuci zakladatele?
A když už je řeč o vzdálenějších horizontech… Kateřina Rusá letos v září jako první Češka dorazila do cíle cyklistického závodu, který se jezdí už 132 let na trase Paříž–Brest–Paříž. Výtvarník Jan Kaláb i tento rok uspořádal hned několik velkých výstav doslova napříč zeměkoulí – od Asie přes Evropu až k Jižní Americe. A rodinný tandem Novotných všechny své křehké zakázky pro klienty z Dánska, Francie a Ameriky vytvořil ve sklárně v Novém Boru.
Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.
Mimochodem, Jiřetín pod Bukovou je odtamtud sotva hodinku za volantem a právě tam Jaroslav Zeman už třicet let bojuje za budoucnost pro kdysi slavnou továrnu na výrobu dřevěných hraček. A na druhé straně republiky, v Hustopečích, Kateřina Kopová pečuje o mandloňový sad, zatímco v Táboře vystudovaný politolog Luděk Dolejší peče vyhlášený chléb a absolvent oboru mezinárodních vztahů Jan Čulík čepuje pivo a organizuje bezpočet kulinárních akcí.
Tak abych to shrnula. Myslím, že jsem ještě nepotkala tolik zajímavých a různorodých osobností v jednom čase, na jednom místě. Vy snad ano?
Kam dál? Tištěný Finmag na webu:
- Míza plná života. Český „tolkienovský“ nápoj sklízí uznání i za oceánem
- Cestovní kancelář Ježíš Kristus. Jak církev vybudovala dokonalý byznys
- „Toho Picassa jsem neměl prodávat.“ Jak se buduje sbírka 20 tisíc artefaktů
- Kecy o bohémství jsou na nic, musíte makat, říká o podnikání v umění Krajc
- Základ byrokracie. Jak vznikl kopírák a proč se ho soudruzi drželi zuby nehty?
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu
Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu