Články na téma: umění
„Toho Picassa jsem neměl prodávat.“ Jak se buduje sbírka 20 tisíc artefaktů
Žádná sbírka uměleckých děl není špatně. „Když nakupujete srdcem, nemůžete se splést. Stačí i jedno významné dílo a to vyváží zbytek,“ říká Patrik Šimon, který vlastní 20 tisíc artefaktů a obchoduje po celém světě. Přinášíme vám ukázku rozhovoru z aktuálního a kompletně nového tištěného Finmagu.
Svět financí vyměnil za umění. Forex umí být štědrý, ale člověčinu nepocítíte, říká
Specializoval se na analýzu finančních trhů, ale po pár letech se Aleš Knupp rozhodl úplně změnit směr. Prodal sošku Olbrama Zoubka, založil Knupp Gallery a dnes v pražské Revoluční ulici nabízí i díla světových autorů. Přinášíme další ochutnávku velkého tématu o umění z aktuálního tištěného Finmagu.

Zeptali jsme se na vás AI. Co nám řekla?
Proč témata umění a byznysu fungují víc na papíře než v online prostředí? A proč často nedovedeme odhadnout, jaké články vám sednou? Zeptali jsme se sebe na poradě a pak ještě pro jistotu AI. Co nám řekla, prozradíme v tradičním newsletteru Finmagu.

Kecy o bohémství jsou na nic, musíte makat, říká o podnikání v umění Krajc
„Maluju každý den. Tak osm deset hodin. Chce to režim, systém a dobrou fyzičku,“ říká výtvarník Martin Krajc. Moc dobře ví, že aby uměním vydělal, musí se pořádně otáčet. V rozhovoru pro nové číslo Finmagu vypráví i o tom, zda někdy přemýšlel, že to vzdá a půjde se živit jinak.

Když umění je byznys a byznys je umění
Proměněný obsah, proměněný vizuál. Finmag newsletter je tentokrát ve znamení nového čísla tištěného Finmagu. Začíná v podkroví jednoho vinohradského činžáku.

O Midjourney, Malém princi a umění... Nová éra Finmagu je tu
Prázdniny končí, nová éra Finmagu začíná. Hlavním tématem podzimního čísla v novém designu je byznys a umění. Co v magazínu najdete, přibližuje v editorialu šéfredaktorka Irena Jirků.

Toyen, Kupka, Filla...? Zažíváme zlaté roky obchodu s uměním, hlásí investoři
Když padají akciové trhy, kvalitní umění jde nahoru. Že ale hodnota obrazů českých avantgardistů jen během posledních let soupla o řád, překvapilo i Alexandru Bízkovou, předsedkyni představenstva fondu Pro arte. Robert Mečkovský z představenstva fondu proto věří, že zažíváme zlatá léta obchodu s uměním. „Je evidentní, že trh je teď mnohem rozvinutější,“ říká.

Smrt jim sluší. Prodeje slavných umělců rostou po jejich úmrtí o desítky procent
Osobnosti umělců nás fascinují a jejich odchod bývá impulzem k enormnímu zájmu o jejich dílo. Jako bychom chtěli ještě na poslední chvíli pocítit odraz jejich slávy. Předpokládat, že cena děl po smrti jejich autorů vzroste, je logické. Jenže na efekt úmrtí je kalkulačka krátká.

Z tanečních chtěl utéct, dnes má vlastní školu. Chceme dobýt soutěže, říká mistr
Na soutěžích zpravidla excelují lidé, kteří s tancem začali jako předškoláci. Václav Žoudlík taneční vášni propadl až v pokračovacích tanečních, dnes v Pelhřimově vychovává novou soutěžní generaci. „Pokud někdo začal pozdě, na soutěžích to má mnohem těžší,“ přiznává podnikatel, jehož ambicí je přivést k pohybu co nejvíc dětí a dostat své svěřence do nejvyšších soutěží.

Maluje pohledy, rozdává radost. Učitelka z Ústí vyměnila profesi za podnikání
Výtvarnice Lenka Procházková začala podnikat v Ústí nad Labem v roce 2007. Před vypuknutím covidu měla dva obchody a optimistické vize do budoucna. Jak jsou na tom její Ostrovy dobré nálady po dvou letech covidových opatření a uprostřed krize?

Metaverse rozostřuje hranice, může být nebezpečný, říká Kateřina Havrlant
Je jednou z mála Češek, které to dotáhly až do kalifornské centrály Googlu. Spolupracovala s největšími mozky z technologií. Kateřina Havrlant jela na 500 procent a přezdívali jí „Fearless Leader“. Jaké je z toho vyskočit, po letech se vrátit do Prahy a vstoupit do úplně jiné řeky?

Rusko likviduje kulturní dědictví Ukrajiny, krade i nejcennější umění
Nejen záchodové mísy nebo psí boudy, ruští vojáci kradou na Ukrajině i umění nevyčíslitelné hodnoty. Rusové na to vytvořili dokonce i speciální tým, který se zaměřuje hlavně na zlaté artefakty starověkých Skytů. Jak se ale zdá, vůbec jim nejde o finanční stránku věci: podle expertů je to spíš kulturní genocida.

Kreativní destrukcí k záchraně byznysu. Soukromé divadlo je punk
Divadelní sezona je tady – tenhle podzim už to snad vyjde. Než ale vytáhneme ze skříně večerní šaty, pojďme se podívat, jak divadla u nás fungují a jak jsou financována. A že na soukromé divadelníky čeká jeden z nejpokřivenějších trhů, které vůbec existují. Vítejte v ekonomice prken, co znamenají svět.

Majitel galerie: I umění na investice kupujte pro potěchu
Přes hektické stěhování do online světa zažila Galerie Kodl rekordní aukční rok. Rozhovor s jejím majitelem Martinem Kodlem o krásách a děsech jeho profese, prodeji obrazů na internetu a přístupu Čechů k investicím do umění.

Co je to NFT? Digitální umění láká spekulanty
Na webu se začaly ve velkém prodávat digitální obrázky, memy ale třeba i první tweet spoluzakladatele Twitteru. Říká se jim NFT, „nezměnitelné digitální předměty“, a dosahují neuvěřitelných částek. Téhle srandy využil třeba i Elon Musk. Co to NFT ale je?

Muž, který fotí minulost
Velká cena Belgie, 29. červen 1939. Trať je mokrá, zlověstná. Němec Hermann Lang míjí trosky hořícího vozu stájového kolegy. Brita Richarda Seamana převážejí s vážnými popáleninami do nemocnice. Lang závod vyhrává. Seaman ten večer umírá. Oba z týmu Mercedes-Benz. Němci a Britové, na dlouhé roky naposledy, truchlí pro společnou tragédii. Válka je na dohled.

Procenta v portfoliu. Ale krásná
Nákup umění bychom neměli degradovat jen na procenta v portfoliu, říká Marina Votrubová. Zní to od ní přesvědčivě, jako odborník na investice do umění totiž těm procentům v portfoliu rozumí.

Snáz prodáte obraz za milion než za třicet tisíc
Do aukčních síní přivedla prezidenta Asociace starožitníků Jana Neumanna před padesáti lety láska k mincím. Tehdy mu bylo dvanáct let. Než se obchodování se starožitnostmi, uměním a sběratelskými předměty začal věnovat profesionálně, uplynula ale ještě hodně dlouhá doba.

Očima expertů: Investice jinak. Komu se vyplatí kupovat umění?
Přemýšlíte o alternativních investicích a zvažujete nákup uměleckého díla? Do jakého umění se dnes vyplatí vložit peníze? Má smysl, aby se o takovou investici pokoušel člověk, který umění zvlášť nerozumí? Ptáme se prezidenta Asociace starožitníků, ředitelky aukční síně, ekonoma, investora a starožitníka.

Nejdřív práce, potom zábava
Kniha o pracovních návycích slavných majitelů velkého ducha boří romantické mýty o nezodpovědných bohémech.

Miliony pro Trošku. Takhle státní fond podporoval český film
Fráze o tom, že státní podpora filmu chrání diváka před záplavou braků, jsou pokrytecké. Fond kinematografie v posledních letech poslal miliony na komerční slátaniny, nejlépe hodnocenou komedii posledních let přitom rada podpořit odmítla.