Články na téma: zaměstnavatel
Zaměstnavatel je osoba nebo organizace najímající pracovníky k vykonání práce. Může je najímat pouze v rámci jednoho úkolu, anebo se mohou stát zaměstnanci na plný úvazek se smlouvou na dobu neurčitou.
K pozici zaměstnavatele se pojí několik důležitých úkolů. Zaměstnavatel je zodpovědný za inzerování pracovních pozic, vybírá správné kandidáty a uzavírá s nimi smlouvy. Určuje také pracovní podmínky – pracovní dobu, mzdu, benefity a další.
Zaměstnavatel se zavazuje vytvořit bezpečné pracovní prostředí pro své pracovníky. Zavazuje se dodržovat předpisy o bezpečnosti a pracovní právo.
Podnikatel může být zaměstnavatelem a najít pracovníky na pomoc s různými úkoly a činnostmi. Musí ale splňovat podmínky zaměstnávání osob a také musí za své zaměstnance platit povinná pojištění.
Podnikatel se ale může stát i zaměstnancem a najít si zaměstnavatele. Je to například pokud osoba podniká na vedlejší činnost, anebo dělá něco, při čem se vyplatí pracovat pod společností jako freelancer.
Další články na téma zaměstnavatel najdete na Peníze.cz.
Výpovědi budou rychlejší, zkušebka delší. Co přesně mění zákoník práce pro podnikatele
Ze změn, které přinesla novela zákoníku práce, se dnes podrobně zaměříme na ty, které se týkají ukončování pracovního poměru. Dozvíte se třeba, jak se zrychlují výpovědi, jak půjde nově nastavit zkušební doba a že při výpovědi ze zdravotních důvodů už zaměstnavatel neplatí odstupné.
Tajné nahrávky, data od finančáku. Jak se připravit na přísnější kontroly švarcsystému?
Boj se švarcsystémem české vlády prohrávají už od dob táty švarcsystému Miroslava Švarce. Loni ale přišla přísnější definice, přitvrzují se sankce za nelegální zaměstnávání a od letoška mají inspektoři v ruce i nové zbraně. Můžou si například vyžádat ke své práci informace od správce daně. Ptáme se odborníků, jak připravit firmu.
ČSSZ mění způsob registrace zaměstnavatelů. Prahu si rozebere celá republika
Správa sociálního zabezpečení bude nové zaměstnavatele registrovat podle jiného klíče než dřív. Pro přidělení kontaktního pracoviště už nebude rozhodující, kde firma sídlí nebo má provozovnu. Pro koho se něco mění?
Zbavte se předsudků a vylaďte inzerát. Návod, jak najít ty nejlepší zaměstnance
Všichni podnikatelé to znají a s přetrvávající velmi nízkou mírou nezaměstnanosti se problém prohlubuje. Kvalifikovaných pracovníků je málo, na pracovní trh ve velkém vtrhla generace Z se specifickými požadavky a přístupem k životu a shánění vhodných zaměstnanců je čím dál těžší. Jak si s tím poradit? Tady máte návod.
Máte pořádek v pracích na dohodu? Otestujte se v kvízu, jak jste na tom s DPP a DPČ
Vývoj pravidel pro dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti byl poslední dobou poněkud turbulentní. Změny se zaváděly, změny se měnily a změny se rušily – a vyznat se v tom, co nakonec platí a co skončilo u ledu, to může jen člověk s nervy z ocele a schopností rychlé orientace. Jste to vy?
Změny v DPP od roku 2025: oznámené dohody nebudou, limit stoupne
Ministerstvo sociálních věcí zjistilo, že dohody o provedení práce se vlastně nezneužívají. A tak na poslední chvíli pomocí pozměňovacích návrhů vyškrtlo ze zákona režim oznámených dohod. Od ledna 2025 se tak u dohod mění jen výše limitu, do kterého se z nich nemusí odvádět povinná pojištění.
Zaměstnávání OZP může přinést výhody. Přehled příspěvků a slev pro zaměstnavatele
Kdo zaměstnává osoby se zdravotním postižením (OZP), může dosáhnout na některé příspěvky a slevy. Dnes vám v našem dalším přehledu poradíme, kdo má nárok a kde o ně žádat.
Zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Kolik dělá povinný podíl a jak ho splnit?
Povinnost zaměstnávat osoby se zdravotním postižením (OZP) má každý podnikatel s víc jak pětadvaceti zaměstnanci. Jaká jsou pravidla, co je náhradní plnění, a na co si dát pozor? Poradíme.
Povinné hlášení DPP. Sociálka radí, jak se vyhnout chybám
Od července musí firmy, které někoho zaměstnají na dohodu o provedení práce, podat každý měsíc hlášení správě sociálního zabezpečení. Úřad upozorňuje na nejčastější chyby, kterých se zaměstnavatelé při hlášení dopouštějí.
Prudký růst minimální mzdy v roce 2025 schválila vláda, zaručené mzdy končí
Minimální mzda v roce 2025 stoupne skoro o 2000 korun. S novým mechanismem jejího výpočtu podnikatelům končí čekání, jak a kdy vláda o výši minimální mzdy v dalším roce rozhodne. S posledním letošním dnem skončí taky zaručené mzdy.
Rychlejší výpovědi, delší zkušebka, větší ochrana rodičů. Novela zákoníku práce prošla vládou
Takzvaná flexibilní novela zákoníku práce měla přinést pracovnímu trhu větší pružnost. Některé ze změn, které dnes schválila vláda, skutečně zaměstnavatelům život usnadní, některé ale zase spíš zkomplikují. Tady je přehled.
Zrušit zaměstnanci dovolenou nebo ho z ní odvolat? Můžete. Ale bude vás to něco stát
Ten člověk je pro vás důležitý právě teď. Jenže zítra odjíždí na dovolenou. Nebo už na ní dokonce je. Můžete mu tu dovolenou zrušit nebo ho z ní odvolat?
Jurečkova novinka: seznam hanby firem. Bude to fungovat?
Nelegálně zaměstnávající podnikatelé a firmy se mají od nového roku ocitnout na „seznamu hanby“. Podle ministerstva práce a sociálních věcí to má mít odrazující efekt, protože s těmito porušovateli zákona nebudou pak chtít další firmy spolupracovat. Hezká myšlenka, v praxi to ale zřejmě dopadne jinak. Tady je pár argumentů proč.

Jak danit zaměstnanecké akcie? Nejčastější otázky a odpovědi
Zaměstnanecké akciové plány, často označované zkratkou ESOP, rostou na popularitě. Svědčí o tom i množství dotazů, které se týkají i složité problematiky danění zaměstnaneckých akcií. Ve spolupráci s poradenskou společností Grant Thornton přinášíme otázky a odpovědi k ESOP programům, které firmy expertům této společnosti kladou nejčastěji.
Na plný úvazek, nebo na dohodu? Jak zaměstnávat a nezbláznit se
Provozujete rostoucí podnik a řešíte, zda se při rozšiřování týmu zaměřit na nabírání lidí na částečný nebo plný úvazek? Nebo bude lepší jen dohoda o provedení práce? V rámci seriálu Jak na podnikání se dnes zaměříme na různé možnosti zaměstnávání a typy pracovních smluv.
Dohodáři mají letos nárok na dovolenou. Tady jsou pravidla
Pokud zaměstnáváte na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, od letoška musíte dohodářům poskytnout placenou dovolenou. Za splnění určitých podmínek. Jaká jsou pravidla a jak vypočítat délku takové dovolené? Poradíme.
Poslušně hlásíme! Povinné oznamování všech dohod o provedení práce startuje
Systém pracovních dohod prochází od loňska změnami. Ty, které budou platit od července 2024, vlastně skoro nic nemění. Kromě toho, že zaměstnavatelům přinášejí pěknou dávku nových administrativních povinností.
Švarcsystém prakticky: proč je na světě a jak za něj neplatit pokuty
Firmy využívají švarcsystém k úspoře nákladů, ale i kvůli administrativní jednoduchosti. Je to ale nelegální a trest může být až 10 milionů korun a dva roky zakázaná činnost. Přesto podniky na nelegální zaměstnávání za třicet roků nezanevřely: tresty totiž přijdou málokdy. Čím to a jak se proti nim taky pojistit?
Změny v práci na dohodu. Povinné registrace dohodářů schválil Senát
Senátoři schválili novelu, která mění pravidla pro zaměstnávání lidí na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. První změny přijdou už za měsíc.
Úřad práce má nové dotace na IT kurzy pro zaměstnance. Kolik můžete získat?
Úřad práce přispěje zaměstnavatelům na vzdělání jejich zaměstnanců v IT dovednostech. Program je financovaný z evropských peněz. Účastnit se můžou i osoby samostatně výdělečně činné.
Budoucnost služeb v Česku? Jasný růst, ale taky pekelný nedostatek lidí
Podíl služeb na hrubém domácím produktu, hrubé přidané hodnotě i zaměstnanosti je v Česku nižší, než je běžné v zahraničí. V příštích letech by se měl zvyšovat, sektoru ale dál hrozí nedostatek pracovních sil, vyplývá to z analýzy Asociace malých a středních podniků (AMSP).