Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Petrof přesouvá část výroby do Asie. Náklady v Česku už jsou neúnosné, hlásí

Michal Hron
Michal Hron
12. 2. 2024
 5 310
aktuality

Královéhradecká společnost Petrof, tradiční výrobce pian se 160letou tradicí, přesune část výroby do Indonésie. V rozhovoru pro deník e15 to uvedla prezidentka firmy Zuzana Ceralová Petrofová. Přelomový krok hájí neúnosně rostoucími náklady v Česku.

Petrof přesouvá část výroby do Asie. Náklady v Česku už jsou neúnosné, hlásí
Věhlasný výrobce pian a pianin přesouvá část výroby z Hradce Králové do Indonésie (ilustrační foto) / Zdroj: Petrof

„Dlouho jsme se této cestě bránili. Dokud to šlo a dokud bylo v Česku dobré podnikatelské prostředí. Náklady na pracovní sílu, která je zároveň čím dál méně kvalifikovaná, energie i na materiály se ale podstatně zvýšily. Asijské konkurenci, která zvládne vyrábět výrazně levněji, už dokážeme jen stěží konkurovat,“ říká v rozhovoru pro e15 Ceralová Petrofová.

Konkrétně chce firma přesunout podstatnou část výroby do Indonésie. Jméno tamějšího partnera Ceralová Petrofová neprozradila. Uvedla pouze, že mu svěří kompletní výrobu své nejlevnější řady „bronze“ a část vyšší řady „silver“; tu si nechá v Indonésii vyrábět, ale dokončovat ji dál bude ve svém hradeckém závodě. Vyšší řady „golden“ a „Ant. Petrof“ zůstanou v Česku.

Přesun výroby má pro firmu i vedlejší pozitivní efekty, kromě nižších nákladů na pracovní sílu a energie se vyhne i clům v rámci celého asijského regionu. Přesun výroby, která má v Indonésii začít ve druhé polovině letošního roku, taky dovolí navýšit výrobní kapacitu na až dva tisíce pian v dané řadě. Loni Petrof podle e15 vyrobil méně než tisícovku nástrojů.

„Výrobní náklady budeme mít v Indonésii přinejmenším o polovinu nižší než v Česku. Výroba v Hradci se co do počtu kusů zmenší, ale ne o moc,“ uvádí Ceralová Petrofová. Předávání léty nabytého know-how partnerovi si podle svých slov hodlají velmi dobře ohlídat.

Petrof není jediná společnost, která si na podmínky podnikání v Česku stěžuje či dokonce přesouvá pod tíhou situace výrobu do zahraničí. Jak upozorňuje e15, do USA přesunula část své výroby například česká chemička Draslovka. I zde byly hlavním důvodem neúměrně vysoké náklady na energie, podle firmy jsou v USA až dvanáctkrát nižší.

Evropa ve světě ztrácí

Někteří ekonomové usuzují, že Evropa doplácí na svou zelenou politiku. Indonésie dokáže nabídnout mnohem nižší ceny energií, ovšem za cenu vysoké ekologické zátěže. „V Indonésii mají elektřinu ze špinavého uhlí, čehož tam mohutně využívá Čína, jež pak zaplavuje svět levně zpracovaným niklem. Ten mají západní řidiči ve svých elektrovozech,“ upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank a někdejší člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda.

Přesun výroby Petrofu do zahraničí Kovanda dává do souvislosti s postupnou ztrátou konkurenceschopnosti Evropy ve světě, za kterou si navíc může sama. „Evropa se v globálním měřítku nezadržitelně propadá. A z velké části vlastním přičiněním, neboť přísné regulatorní agendy typu Green Dealu podvazují konkurenceschopnost evropských podniků. Pozitivní dopad agend typu Green Deal na globální klima je přitom vysoce sporný, právě třeba kvůli přesunu výroby z EU do zemí, kde se nadále využívají špinavé energie,“ tvrdí Kovanda.

Členkou současné NERV je i Ceralová Petrofová, která představuje už pátou generaci v čele slovutné rodinné firmy. V jejím čele stojí od roku 2004 a na začátku 21. století ji zachránila před vážnou krizí. Tehdy byla nucena snížit počet zaměstnanců z cca 1200 na zhruba 220 lidí. Jestli hodlá škrtat pracovní místa i po přesunu výroby, zpráva e15 neuvádí.

Petrof je významným evropským výrobcem akustických klavírů a pianin. Obchoduje na pěti kontinentech a vyváží do více než 65 zemí celého světa. Od roku 1864, kdy Antonín Petrof postavil svůj první klavír, vyrobila firma zhruba 635 000 nástrojů.

Daňové přiznání online

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Přišla zima a s ní i nový Finmag. Co v něm najdete?

Kam kráčí nakladatelé? Český knižní trh je v dobré kondici. Nulová DPH na knížky ale cenovky na pultech nejspíš nezmění. Co bude s ušetřenými penězi?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

KNIHY JSOU BYZNYS

• Jak zacloumal knižním trhem nástup komiksu? • Proč si za sebe slavné osobnosti nechávají psát knihy? • Investice do knih se vyplatí, ale pro byznys se to dělat nedá.

BYZNYS JE HRA

• Než úspěšní podnikatelé zestárnou, musí vyřešit, co bude dál. Kdo převezme Pradu? • Hřbitovy mají problém: Velká poptávka nepřináší víc peněz. • Kolik platů stojí byt?

Ohodnoťte článek

-
2
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Michal Hron

Michal Hron

Šéfredaktor webu Finmag.cz. Novinář s dlouholetou praxí z největších českých médií, milovník moderních technologií i přístupů, ale i čisté nedotčené přírody. Po krachu vydavatelství Mladá fronta přešel... Více

Související témata

aktualityAsiebyrokraciebyznysEvropakonkurencekonkurenceschopnostnákladypodnikáníPodnikavé Česko
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo