Předplatit časopis Finmag

Články na téma: informační technologie

Informační technologie jsou technologie používané k vytváření, zpracování, ukládání, přenosu, správě dat nebo informací a další. Informační technologie tvoří v současnosti klíčovou roli snad všech aspektů každodenního života.

Do informačních technologií patří jak cloudové služby a hardware, tak software. S tímto oborem se ale pojí i mnohé další – například pojmy jako je kybernetická bezpečnost a další.

Pro podnikatele jsou informační technologie klíčové, protože zvyšují efektivitu, produktivitu a konkurenceschopnost podnikání. Tyto technologie mohou podnikatelům pomoct zautomatizovat rutinní úkoly a zrychlit je nebo snížit jejich chybovost.

Další články na téma informační technologie najdete na Peníze.cz.

Firmy nabírají správný kurz i díky dostupnějším technologiím, říká šéf B2B divize SmartyBrandInsight

Firmy nabírají správný kurz i díky dostupnějším technologiím, říká šéf B2B divize Smarty

„Abychom dokázali podnikům poradit s informačními technologiemi – od návrhu vhodného firemního ICT přes prodej a servis až po následnou recyklaci –, musíme být jako jejich osobní lékaři. Čím více o nich víme, tím lepší službu jim poskytujeme,“ říká Radek Jonák, šéf B2B divize společnosti Smarty Brands.

Jan Záluský3. 7. 2024
Evropská IT velmoc? Brno! Informační technologie živí v Česku desítky tisíc lidíaktuality

Evropská IT velmoc? Brno! Informační technologie živí v Česku desítky tisíc lidí

Byznysu v informačních technologiích se v Česku nebývale daří. Firmy, které v dlouhodobě perspektivním oboru působí, ročně vydělají desítky miliard korun. S nástupem umělé inteligence mají firmy i živnostníci žně: poptávka po jejich službách je enormní, vyplývá z aktuálních dat kariérní platformy pro IT komunitu Smitio.

Redakce Finmag.cz21. 6. 2024
Od vývojářů pro vývojáře. Revoluční platforma Zerops získala 12 milionů, zamíří do světaaktuality

Od vývojářů pro vývojáře. Revoluční platforma Zerops získala 12 milionů, zamíří do světa

Český startup Zerops, který nabízí platformu pro vývoj a provoz aplikací, získal pre-seedovou investici ve výši téměř 12 milionů korun. Prostředky využije na vylepšení napojení na nejpoužívanější frameworky a open source software, na vylepšení podpory pro nové uživatele a na přípravu na globální expanzi.

Redakce Finmag.cz20. 6. 2024
Pomůže, nebo uškodí? Zlomová evropská regulace AI očima expertůanketa

Pomůže, nebo uškodí? Zlomová evropská regulace AI očima expertů

Evropská unie přijala pravidla pro vývoj a používání umělých inteligencí. V anketě hledáme odpověď na otázku, co to bude stát české firmy, a jestli je regulace nezabrzdí v rozletu. Jestli před nimi společnosti z neregulovaného světa nezískají náskok, který by se mohl jen těžko dohánět. Zeptali jsme se odborníků i samotné umělé inteligence.

Gabriel Pleska31. 5. 2024
Úřad práce má nové dotace na IT kurzy pro zaměstnance. Kolik můžete získat?aktuality

Úřad práce má nové dotace na IT kurzy pro zaměstnance. Kolik můžete získat?

Úřad práce přispěje zaměstnavatelům na vzdělání jejich zaměstnanců v IT dovednostech. Program je financovaný z evropských peněz. Účastnit se můžou i osoby samostatně výdělečně činné.

Redakce Finmag.cz28. 5. 2024
Víte, co dělá Bill Gates ve volném čase? Otestujte sekvíz

Víte, co dělá Bill Gates ve volném čase? Otestujte se

Sobota je tu a s ní další kvíz. Tentokrát se podíváme na jednoho z nejvýznamnějších podnikatelů a vizionářů moderní doby – Billa Gatese. Je třeba ho snad představovat?

Gabriel Pleska18. 5. 2024
Pod palcem má technologický skvost. Chceme být plně soběstační, říká šéf robotického centraBrandInsight

Pod palcem má technologický skvost. Chceme být plně soběstační, říká šéf robotického centra

Budova robotického centra v Kojetíně je desátou generací vývojové řady distribučního centra vybaveného nejmodernější robotickou technologií. V Česku jde o logistický unikát. „Jsme na cestě k tomu, abychom do roku 2025 napájeli své provozy pouze z obnovitelných zdrojů," tvrdí Jan Vavřík, šéf distribučního centra v Kojetíně.

Hynek Just8. 4. 2024
Známe obory v ohrožení. Může umělá inteligence sebrat práci i vám?komentář
 10 123

Známe obory v ohrožení. Může umělá inteligence sebrat práci i vám?

Některé obory nemají proti nastupující umělé inteligenci šanci. Pokud v nich podnikáte či se jimi „jen“ živíte, měli byste se mít na pozoru. Nebo se raději naučit, jak AI pro svůj obor umně využít. A když to náhodou nevyjde, stále tu jsou profese, na které ani ta sebelepší umělá inteligence ještě dlouho mít nebude.

Pavel Kohout19. 10. 2023
Změna větší než GDPR. Koho se týká směrnice NIS2 a jaké hrozí sankce?Vše o...
 13 463

Změna větší než GDPR. Koho se týká směrnice NIS2 a jaké hrozí sankce?

Evropská směrnice NIS2 se blíží. Nejpozději od poloviny roku 2024 se dotkne nejméně šesti tisíc firem a dalších subjektů v Česku. Koho se směrnice NIS2 týká a co vše musí dotčená firma splnit? Napomůže náš velký přehled.

Michal Hron, Adam Štěpánek18. 10. 2023
Jsme jen kusy masa na špejli, říká o lidstvu expert na umělou inteligenci
 31 912

Jsme jen kusy masa na špejli, říká o lidstvu expert na umělou inteligenci

Před pár měsíci opustil skupinu PPF, kde léta vedl centrum umělé inteligence. Vystudovaný kybernetik a filozof Jan Romportl se AI zabýval daleko dřív, než se z ní stal buzzword. Na co se připravit v digitálním světě? A máme vůbec šanci vyhrát, pokud si stroje vyhodnotí, že jena čase převzít kontrolu?

Kateřina Kubalová10. 3. 2023
Z nuly k půlmiliardovému obratu. České Enehano roste i bez investorů v zádech
 8 642

Z nuly k půlmiliardovému obratu. České Enehano roste i bez investorů v zádech

Česká IT společnost Enehano má za sebou úspěšné tažení: během pěti let dobyla ve svém oboru pozici jedničky na trhu a nově míří k půlmiliardovému obratu. S jejím zakladatelem a CEO Jiřím Machem jsme probrali nejen cestu na vrchol, ale i problémy, se kterými se musí jeho byznys potýkat.

Michal Hron5. 9. 2022
Proč jsme doteď ksakru spali? Tahle malá součástka mění celý svět
 173 122

Proč jsme doteď ksakru spali? Tahle malá součástka mění celý svět

Ta částka je až absurdní: 289 miliard dolarů, bezmála sedm bilionů Kč, na čipy. Spojené státy reagují na globální výpadky dodávek podporou domácí výroby polovodičových technologií pro IT a automobilový průmysl. O soběstačnost ve výrobě bojuje i Evropská unie, zatím ale jen zlomkem peněz. Bude to potřeba.

Petr Fischer4. 8. 2022
Jak začít programovat v Pythonu. Finmag newsletter tentokrát jinak
 16 974

Jak začít programovat v Pythonu. Finmag newsletter tentokrát jinak

Léto v plném proudu, tak to tentokrát zkusíme jinak. Přinášíme tipy na srozumitelné výukové materiály ke „druhému nejlepšímu jazyku úplně pro všechno“. Hnedka vysvětlím proč.

Michal Kašpárek31. 7. 2022
Na digitalizaci tlačí i sami pacienti. Benefity převažují, říká šéf Kyndrylu
 18 673

Na digitalizaci tlačí i sami pacienti. Benefity převažují, říká šéf Kyndrylu

Digitalizace státu je na lepší úrovni, než si většina z nás asi myslí. Tvrdí to Jiří Batěk, ředitel společnosti Kyndryl pro Českou republiku, který ve Finmag podcastu mluvil hlavně o digitalizaci zdravotnictví. „Střípky takových služeb už dnes používáme, třeba eRecept nebo eNeschopenku,“ říká IT specialista.

Adam Štěpánek30. 6. 2022
Brno je české Silicon Valley, nabízí řadu příležitostí, říká šéf úspěšné IT firmy
 11 952

Brno je české Silicon Valley, nabízí řadu příležitostí, říká šéf úspěšné IT firmy

V devadesátých letech založil IT firmu, ze které je dnes mezinárodní holding Solitea s několikamiliardovým obratem. Zaměstnává 1500 lidí a jeho společnost stojí za vznikem systémů, jako je eRecept, iDoklad či Dotykačka. Firmě mimo jiné pomáhá i fakt, že Brno, kde vyrostla, je díky široké škále příležitostí považované za české Silicon Valley.

Hana Marko2. 4. 2022
Lžou, kradou a podvádějí. A vy jim za to ještě zaplatíte
 56 049

Lžou, kradou a podvádějí. A vy jim za to ještě zaplatíte

Kdejaká firma má pocit, že zabezpečení svých dat i sítí má už dávno vyřešené. Antivir v počítačích přece už všichni mají, firewall funguje, a na školení také všichni byli... Že tomu tak ovšem není, ukazují takzvané red teamingové testy. Až při nich se ukážou ty pravé díry v systému.

Martina Fojtů16. 3. 2022
Nechceme přicházet o talenty, říká v novém Finmagu ajťačka Formánková
 8 704

Nechceme přicházet o talenty, říká v novém Finmagu ajťačka Formánková

Nejvýraznější česká ajťačka Dita Formánková přišla do Avastu bourat předsudky, kvůli kterým firmy přicházejí o nadané pracovníky.

Jakub Jetmar19. 2. 2022
Kdo má větší superpočítač? Česko se zapojilo do novodobého zbrojení
 8 929

Kdo má větší superpočítač? Česko se zapojilo do novodobého zbrojení

Pamatujete vesmírné závody, kdy se Sovětský svaz a USA přetahovaly v tom, kdo bude v kosmu dřív? A kdo k tomu použije vyspělejší technologii? Podobné je to dnes se superpočítači. Petaflopy výkonu přidávají nejen USA, Čína či Japonsko, ale s odstupem času i Evropa.

Martina Fojtů31. 1. 2022
Fleischmann: Technologiím se nemá smysl vyhýbat, mnohem horší je zahlcenost informacemi
 8 023

Fleischmann: Technologiím se nemá smysl vyhýbat, mnohem horší je zahlcenost informacemi

Informační technologie mají v moderním životě člověka důležité místo. Jejich přínos pro vědu a další oblasti lidského života je neoddiskutovatelný a člověk díky nim zvládne mnohem víc. Problém ovšem nastává, když to s nimi přeháníme. „Nalezení užitečné míry je pro nás důležité, jako vlastně ve všem v našem životě,“ říká psycholog Otakar Fleischmann.

Jana Kasaničová22. 5. 2021
Škola zabíjí kreativitu
 16 346

Škola zabíjí kreativitu

Kdyby Popelka nešla na ples, nikdy by prince neuhnala. Příklad, na kterém Jan Mühlfeit s oblibou demonstruje, že pro každou pozitivní změnu ve svém životě musíme sami udělat první krok. Většina z nás má podle něj na víc, než dělá.

Ondřej Tůma, Martin Vlnas12. 12. 2015
Očima expertů: Jak nejlíp investovat milion?
 64 297

Očima expertů: Jak nejlíp investovat milion?

Akcie, nemovitost, zlato nebo snad luxusní fáro? Přečtěte si, jak by milion korun investovali Aleš Michl, Tomáš Čupr, Vladimír Bezděk, Lukáš Kovanda, Martin Kasa a další osobnosti ze světa peněz a podnikání.

Ondřej Tůma29. 8. 2014
1/2