Články na téma: úřad práce
Úřad práce je veřejná instituce. Poskytuje služby a podporu v oblasti zaměstnanosti, cílem tohoto úřadu je tedy aktivně pomáhat jedincům najít zaměstnání a poskytovat jim podporu v oblasti profesního vzdělání a rekvalifikace, poskytnout možnost inzerce zaměstnavatelům a najít na hledané místo nejvhodnějšího kandidáta.
Hlavními funkcemi úřadu práce tedy jsou: nabídka pracovních míst, podpora při hledání práce, profesní poradenství, rekvalifikace zaměstnanců, nabídka kurzů a další odborná příprava, podpora při hledání práce pro znevýhodněné osoby, osoby dlouhodobě nezaměstnané a další. Mimo to úřad práce spravuje sociální dávky, eviduje žádosti o ně a poskytuje informace o možnostech v této oblasti.
Úřady práce jsou klíčovým článkem v oblasti zaměstnanosti a zvyšování úrovně profesní kvalifikace obyvatel. Jde o důležitou část ekonomiky, pomáhá snižovat nezaměstnanost a podporuje ekonomický rozvoj.
V České republice mohou začínající podnikatelé získat na úřadu práce příspěvky. Tyto příspěvky slouží například ke zřízení pracovního místa, jako překlenovací příspěvek, tedy k uhrazení společensky účelného pracovního místa. Podnikatel v případě žádosti o příspěvek musí uvést veškeré osobní i profesní údaje, charakterizovat svůj podnikatelský záměr, přednést analýzu trhu, vypsat přednosti i nedostatky jeho podnikatelského záměru a doložit veškeré další nutné údaje.
Další články na téma úřad práce najdete na Peníze.cz.
Nezaměstnanost klesla nezvykle málo, lidé ale přesto chybí
Podle údajů z Úřadu práce je květnový podíl nezaměstnaných osob letos zatím nejnižší. Jenže jindy už v tomto měsíci lidé z trhu mizí na sezonní pozice. Na květen je tedy nezaměstnanost nezvykle vysoká. Jenže to ještě neznamená, že snadno najdete svého člověka. Ačkoli – data naznačují, že možná půjde sehnat třeba dřív nedostatkového ajťáka.
Firmy začínají nabírat, ale nejistota zůstává. Nezaměstnanost klesla díky sezónním vlivům
Nezaměstnanost v Česku se letos v březnu mírně snížila. Podíl lidí bez práce klesl na 4,3 %, což oproti únoru znamená rozdíl o desetinu procenta. Z pohledu zaměstnavatelů ale zůstává situace na pracovním trhu složitá – firmy sice postupně navyšují nabídku volných míst, stále však narážejí na nesoulad mezi požadovanou kvalifikací a nabídkou pracovníků.
Změna pro zaměstnavatele. Jaké bude jednotné měsíční hlášení? Kompletní přehled
Od roku 2026 nahradí jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele řadu formulářů, které dnes zaměstnavatelé posílají správě sociálního zabezpečení, úřadu práce, finanční správě nebo statistickému úřadu. Koho se nová povinnost dotkne, jak bude jednotné hlášení fungovat, komu a jak se bude posílat? V přehledu k jednotnému měsíčnímu hlášení nabízíme konkrétní odpovědi.
Průlomová změna pro podnikatele. Vláda posvětila jednotné měsíční hlášení
Jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů (JMHZ) dostalo zelenou. Návrh zákona, jehož cílem je především pomoci zaměstnavatelům, kteří musí pravidelně odesílat až 25 různých měsíčních hlášení na více úřadů, schválila vláda na svém středečním jednání. Hospodářská komora ho označila za průlomovou změnu.
Tolik lidí na volné místo dávno nebylo. Nová čísla o nezaměstnanosti
Nezaměstnaných přibývá, volná místa ubývají, naznačuje čerstvá statistika z úřadů práce. Přesto je ale nezaměstnanost v Česku nejmenší v Evropské unii.
Bič na úředního šimla. Místo desítek hlášení budou firmy podávat jediné
Pětadvacet různých pravidelných měsíčních hlášení nahradí Jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů (JMHZ). Vláda ho prezentuje jako „revoluční digitalizační projekt“, který firmám výrazně zjednoduší administrativu.
Zaměstnávání OZP může přinést výhody. Přehled příspěvků a slev pro zaměstnavatele
Kdo zaměstnává osoby se zdravotním postižením (OZP), může dosáhnout na některé příspěvky a slevy. Dnes vám v našem dalším přehledu poradíme, kdo má nárok a kde o ně žádat.
Firmy postižené povodněmi můžou žádat o příspěvek na náhrady mzdy. Známe podmínky
Zaměstnavatelé, jejichž provozovna byla při povodních vytopená, odříznutá od světa nebo od dodávek energií, surovin a podobně, musí svým zaměstnancům za dobu, kdy nemohli chodit do práce, vyplatit náhradu mzdy. Úřad práce jim teď polovinu přispěje. Přinášíme přehled, jak a za jakých podmínek o příspěvek v programu Povodeň 2024 žádat.
Firmám, které kvůli povodni stojí nebo stály, přispěje stát na náhrady mezd
Vláda schválila program podpory firem, které postihly povodně. Pokud jejich zaměstnanci nemohli nebo nemůžou odvádět svou práci kvůli takzvaným překážkám v práci na straně zaměstnavatele, vyplácí jim zaměstnavatel náhradu mzdy. Na tu jim přispěje stát.
Růst nezaměstnanosti se zastavil. Trh práce ustál nová pravidla pro dohodáře
Registrovaná míra nezaměstnanosti v Česku dosáhla v srpnu hodnoty 3,8 procenta a zopakovala tak výsledek z předchozího měsíce. Trh práce se po předchozím růstu nezaměstnanosti už dokázal vyrovnat se zpřísněním podmínek zaměstnávání brigádníků.
Revoluce pro české podnikatele. Vláda posvětila vznik nového portálu a zavede dalších 21 změn
Kabinet Petra Fialy ve středu pozdě večer schválil takzvaný podnikatelský balíček, soubor 22 opatření s cílem zlepšit podnikatelské prostředí v Česku. Mimo jiné vznikne dlouho očekávaný Portál podnikatele či databáze informačních povinností podnikatelů. A nově má být také třeba možné vyplácet mzdu v cizích měnách širšímu okruhu zaměstnanců.
Nezaměstnanost v červenci mírně stoupla. Trh práce ale dál zůstává vysátý
Registrovaná míra nezaměstnanosti v červenci oproti předchozímu měsíci narostla o 0,2 procentního bodu a dosáhla hodnoty 3,8 %, uchazečů o práci bylo i 10 327 víc. Vysátý trh práce představuje podle ekonomů problém hlavně pro sektor stavebnictví.
Míst je málo, opatrnost převládá. Čím dál míň lidí přemýšlí o změně práce
Zaměstnanci v Česku vnímají ochlazení trhu práce, jen šestina ještě letos změní místo. Vyplývá to z průzkumu společnosti Předvýběr.cz.
Podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ? Víme, kdo má nárok a kolik dostane
Žádat o podporu v nezaměstnanosti můžou i živnostníci. Jaké podmínky musí OSVČ splnit, jak dlouho lze podporu pobírat, z čeho se počítá a jak na žádost? Dočtete se v našem velkém přehledu.
Úřad práce má nové dotace na IT kurzy pro zaměstnance. Kolik můžete získat?
Úřad práce přispěje zaměstnavatelům na vzdělání jejich zaměstnanců v IT dovednostech. Program je financovaný z evropských peněz. Účastnit se můžou i osoby samostatně výdělečně činné.
Firmy omezují nábory a začínají propouštět. Nezaměstnanost ale zůstává pod kontrolou
Míra nezaměstnanosti v únoru stagnovala, počet uchazečů o práci se v meziměsíčním i meziročním srovnání mírně zvýšil. Část firemního sektoru omezuje nové nábory a ve výjimečných případech sahá i k propouštění. I v evropském srovnání je ale český pracovní trh stále v dobré kondici.
Nezaměstnanost roste, hurá. Nová čísla z úřadu práce
Podíl nezaměstnaných na začátku roku vždycky naroste. Letos je jich ale nejvíc za posledních pět lednů (když nepočítáme ten s covidem). Budou mít zaměstnavatelé konečně z čeho vybírat?

Boj o řemeslníky? Kolik jich firmy skutečně potřebují
Zájem o řemeslo klesá a řezníků či truhlářů v Česku ubývá, firmy přitom hledají prakticky stejný počet zaměstnanců jako před krizí. Zároveň ale statistiky ukazují, že uchazečů o tyto pozice je stále víc než neobsazených míst. Navíc nejde o obory, kde by firmy pálil nedostatek lidí nejvíc.

Očima expertů: Pomoc dlouhodobě nezaměstnaným. Mají zaměstnavatelé dostat úlevy?
Počet nezaměstnaných v Česku klesá. S horším uplatněním na trhu práce ale stále bojují starší lidé, absolventi a matky po rodičovské dovolené. Ministerstvo práce a sociálních věcí jim chce pomoci: Kdo je zaměstná, mohl by za ně platit nižší povinné odvody. Je to dobrý nápad, nebo deformování pracovního trhu, které se dřív nebo později vymstí?

Sociálně vyloučení. Jak dostat lidi z bodu nula nebo minus deset „do normálu“
Hasit sociální konflikty a pomáhat obcím řešit problém „sociálně vyloučených“ lidí. To má v popisu práce Agentura pro sociální začleňování. Potřebují obce její experty? Nedokážou si nejlíp poradit samy? A jaké léky ohroženým regionům pracovníci Agentury ordinují? O tom všem v druhém díle rozhovoru s Alenou Zieglerovou.

Sociálně vyloučení neleží na kavalci. Pracují. Jenže načerno
Řadu let pracovala jako vedoucí na Úřadu práce v Mostě. Chanov i problémy lidí „na okraji“ zná z blízka. Teď se věnuje řešení nezaměstnanosti v Agentuře pro sociální začleňování. V úřadě, který má na starosti nepopulární úkol – pomáhat zapojovat „sociálně vyloučené“ lidi „zpět do společnosti“. Ožehavá je už tahle formulace – a to jsme ještě ani nezačali. „Začlenit do společnosti? A kde žili předtím?“ ptá se Alena Zieglerová.