Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Články na téma: úřad práce

Úřad práce je veřejná instituce. Poskytuje služby a podporu v oblasti zaměstnanosti, cílem tohoto úřadu je tedy aktivně pomáhat jedincům najít zaměstnání a poskytovat jim podporu v oblasti profesního vzdělání a rekvalifikace, poskytnout možnost inzerce zaměstnavatelům a najít na hledané místo nejvhodnějšího kandidáta.

Hlavními funkcemi úřadu práce tedy jsou: nabídka pracovních míst, podpora při hledání práce, profesní poradenství, rekvalifikace zaměstnanců, nabídka kurzů a další odborná příprava, podpora při hledání práce pro znevýhodněné osoby, osoby dlouhodobě nezaměstnané a další. Mimo to úřad práce spravuje sociální dávky, eviduje žádosti o ně a poskytuje informace o možnostech v této oblasti.

Úřady práce jsou klíčovým článkem v oblasti zaměstnanosti a zvyšování úrovně profesní kvalifikace obyvatel. Jde o důležitou část ekonomiky, pomáhá snižovat nezaměstnanost a podporuje ekonomický rozvoj.

V České republice mohou začínající podnikatelé získat na úřadu práce příspěvky. Tyto příspěvky slouží například ke zřízení pracovního místa, jako překlenovací příspěvek, tedy k uhrazení společensky účelného pracovního místa. Podnikatel v případě žádosti o příspěvek musí uvést veškeré osobní i profesní údaje, charakterizovat svůj podnikatelský záměr, přednést analýzu trhu, vypsat přednosti i nedostatky jeho podnikatelského záměru a doložit veškeré další nutné údaje.

Další články na téma úřad práce najdete na Peníze.cz.

Firmy omezují nábory a začínají propouštět. Nezaměstnanost ale zůstává pod kontrolouaktuality

Firmy omezují nábory a začínají propouštět. Nezaměstnanost ale zůstává pod kontrolou

Míra nezaměstnanosti v únoru stagnovala, počet uchazečů o práci se v meziměsíčním i meziročním srovnání mírně zvýšil. Část firemního sektoru omezuje nové nábory a ve výjimečných případech sahá i k propouštění. I v evropském srovnání je ale český pracovní trh stále v dobré kondici.

Vít Hradil8. 3. 2024
Nezaměstnanost roste, hurá. Nová čísla z úřadu práceaktuality
 8 031

Nezaměstnanost roste, hurá. Nová čísla z úřadu práce

Podíl nezaměstnaných na začátku roku vždycky naroste. Letos je jich ale nejvíc za posledních pět lednů (když nepočítáme ten s covidem). Budou mít zaměstnavatelé konečně z čeho vybírat?

Redakce Finmag.cz8. 2. 2024
Boj o řemeslníky? Kolik jich firmy skutečně potřebují
 15 989

Boj o řemeslníky? Kolik jich firmy skutečně potřebují

Zájem o řemeslo klesá a řezníků či truhlářů v Česku ubývá, firmy přitom hledají prakticky stejný počet zaměstnanců jako před krizí. Zároveň ale statistiky ukazují, že uchazečů o tyto pozice je stále víc než neobsazených míst. Navíc nejde o obory, kde by firmy pálil nedostatek lidí nejvíc.

Tereza Mynářová19. 4. 2017
Očima expertů: Pomoc dlouhodobě nezaměstnaným. Mají zaměstnavatelé dostat úlevy?
 32 507

Očima expertů: Pomoc dlouhodobě nezaměstnaným. Mají zaměstnavatelé dostat úlevy?

Počet nezaměstnaných v Česku klesá. S horším uplatněním na trhu práce ale stále bojují starší lidé, absolventi a matky po rodičovské dovolené. Ministerstvo práce a sociálních věcí jim chce pomoci: Kdo je zaměstná, mohl by za ně platit nižší povinné odvody. Je to dobrý nápad, nebo deformování pracovního trhu, které se dřív nebo později vymstí?

Ondřej Tůma30. 10. 2015
Sociálně vyloučení. Jak dostat lidi z bodu nula nebo minus deset „do normálu“
 16 096

Sociálně vyloučení. Jak dostat lidi z bodu nula nebo minus deset „do normálu“

Hasit sociální konflikty a pomáhat obcím řešit problém „sociálně vyloučených“ lidí. To má v popisu práce Agentura pro sociální začleňování. Potřebují obce její experty? Nedokážou si nejlíp poradit samy? A jaké léky ohroženým regionům pracovníci Agentury ordinují? O tom všem v druhém díle rozhovoru s Alenou Zieglerovou.

Petra Dlouhá1. 2. 2014
Sociálně vyloučení neleží na kavalci. Pracují. Jenže načerno
 19 960

Sociálně vyloučení neleží na kavalci. Pracují. Jenže načerno

Řadu let pracovala jako vedoucí na Úřadu práce v Mostě. Chanov i problémy lidí „na okraji“ zná z blízka. Teď se věnuje řešení nezaměstnanosti v Agentuře pro sociální začleňování. V úřadě, který má na starosti nepopulární úkol – pomáhat zapojovat „sociálně vyloučené“ lidi „zpět do společnosti“. Ožehavá je už tahle formulace – a to jsme ještě ani nezačali. „Začlenit do společnosti? A kde žili předtím?“ ptá se Alena Zieglerová.

Petra Dlouhá25. 1. 2014
Lék na nezaměstnanost?

Lék na nezaměstnanost?

V politické pěně posledních týdnů a kvůli prvním náznakům ekonomického oživení zaniklo základní ekonomické téma České republiky – nezaměstnanost. Přitom právě řešení tohoto problému rozhodne o dlouhodobém úspěchu. Nebo pádu do propasti.

Tomáš Prouza20. 8. 2013
Anketa: Jak bojovat s rostoucí nezaměstnaností?

Anketa: Jak bojovat s rostoucí nezaměstnaností?

Nezaměstnanost je rekordně vysoko a vláda s tím není schopná nic udělat. Co radí ekonomové Petr Mach a Tomáš Prouza, protikladní sociologové Jan Keller a Petr Hampl a další zajímavé osobnosti?

Ondřej Tůma15. 2. 2013
Anketa: K čemu speciální karta pro příjemce dávek?

Anketa: K čemu speciální karta pro příjemce dávek?

Bude mít sKarta pro příjemce sociálních dávek nějaký přínos? A opravdu díky ní stát ušetří, nebo jde jen o další zpackaný projekt? Ptali jsme se šéfa Transparency International Davida Ondráčky, ekonomů Petra Macha a Tomáše Prouzy a dalších zajímavých osobností.

Ondřej Tůma1. 6. 2012
Reforma sociálního systému: Jaká vlastně je

Reforma sociálního systému: Jaká vlastně je

Celý měsíc od spuštění sociální reformy nám oficiální místa tvrdila, že všechno je v pořádku. Po měsíci přišla odvolání těch, kteří byli učiněni zodpovědnými za to, že to, co se dařilo zvládat s „přijatelnými porodními bolestmi“, je nefunkční. Co se to vlastně děje?

Ladislav Ptáček22. 2. 2012