Články na téma: bezhotovostní platby
Bezhotovostní platby jsou transakce, při kterých se nepoužívá hotovost. Jedná se o převod financí mezi účty prostřednictvím elektronických a digitálních nástrojů a platebních metod, které umožní rychlé a bezpečné převody peněz. V současnosti se bezhotovostní platby stávají více preferovaným způsobem transakcí.
Do bezhotovostních plateb patří bankovní převody, platby platebními kartami, mobilní platby, platby prostřednictvím elektronických peněženek, QR kódy a také sem patří trvalé příkazy a inkasa. Všechny tyto způsoby plateb pojí mnohé výhody. Jedná se o pohodlné a rychlé převody peněz, aniž by lidé museli manipulovat s hotovostí. Také lze tyto platby provést odkudkoliv prostřednictvím internetu nebo mobilních zařízení.
Bezhotovostní platby jsou vysoce bezpečné, zajištěné šifrováním, autentizačními metodami a ochranou proti podvodům. Také tyto platby vytváří digitální záznamy, proto je snadné je sledovat a auditovat, což přináší nejen možnost efektivně sledovat své výdaje, ale také to zajišťuje transparentnost transakcí.
Nevýhodou je závislost na technologiích, spojení bezhotovostních plateb s poplatky nebo riziko kybernetických útoků.
Pro podnikatele může být poskytování bezhotovostních plateb klíčové při růstu podnikání a při získávání zákazníků. Snižují tím riziko krádeží nebo ztráty hotovosti a také může dojít ke snížení nutných nákladů, které se s hotovostí váží (např. počítání a ukládání hotovosti).
Další články na téma bezhotovostní platby najdete na Peníze.cz.
Cash Only. Na české hory se pořád nevyplatí vyrazit bez hotovosti
Restaurace, půjčovny lyžařského vybavení nebo soukromí vlekaři na českých horách stále preferují hotovostní platby. Z aktuálního průzkumu společnosti Visa přitom vyplývá, že téměř tři čtvrtiny nadšenců horských radovánek plánují vyjet na sjezdovky bez peněženky. Platit by si přáli především mobilem nebo chytrými hodinkami. Mnohde však narazí.
Blíží se návrat elektronické evidence tržeb? Co máme čekat od EET 2.0
První otázka z titulku možná ani neměla být otázka. Hnutí ANO v průzkumech politickou konkurenci drtí silou parního válce a o tom, že bude chtít návrat povinného evidování tržeb, které nynější vláda zrušila, nenechává nikoho na pochybách. Co si o tom myslí zástupci podnikatelů a jak to vidí samotní politici? Dozvíte se v naší anketě.
Babiš chystá EET 2.0. Bude nová verze evidence tržeb bičem na drobné podnikatele?
Andrej Babiš má nakročeno do Strakovy akademie. Pokud se mu comeback podaří, vrátí se s ním nejspíš i elektronická evidence tržeb. Plánovaná EET 2.0 může být podnikatelsky přívětivější než její první verze. Anebo ještě nevybíravější.
Platební terminál zdarma, nebo třeba v mobilu. Kdo nebere karty, prodělá, říká expert
Bezhotovostní platby, platební terminály, a především inovace s nimi spojené. To jsou hlavní témata dalšího dílu Finmag podcastu, jehož hostem je Lubomír Zeman, obchodní ředitel pro retailovou klientelu v KB SmartPay. Jak se mění svět platebních technologií a jak tato změna ovlivňuje obchodníky i koncové zákazníky?

Češi si zvykli na digitální placení. Bez cashe se chtějí obejít i při drobných platbách
Říká se, že nejrůznější průzkumy vycházejí podle toho, kdo je zadává. Odhodlání odejít ke konkurenci, která zákazníkům umožní placení kartou, když chtějí, ovšem potvrdil i průzkum, který si zadala společnost provozující bankomaty.
Jednoduše a bez poplatků. Jak (a proč) v obchodě přijímat platby bitcoinem?
Myslíte si, že bitcoin je složitá hračka pro geeky? Vyvedeme vás z omylu a ukážeme, jak – a taky proč – můžete přijímat od svých zákazníků platby v bitcoinu. Návod se hodí pro jakéhokoliv drobného podnikatele, který provozuje obchůdek, stánek, cukrárnu či hospůdku.

Bez hotovosti, či s hotovostí? Vážně je to vše, oč tu běží?
Česko se začátkem prázdnin doslova zavalila debata o právu na bezhotovostní platby. Až se skoro zdá, že nic jiného se neděje. Ale děje. Malicherné debaty o tom, co si jistě trh vyřeší sám, na tom nic nemění. Víc ve Finmag newsletteru.

Nutnost, či zbytečná buzerace? Povinné bezhotovostní platby očima expertů
Stále víc Čechů si v posledních týdnech stěžuje, že na řadě míst nemůže zaplatit kartou. Jde jen o sezónní jev, nebo se vrací „doba hotovostní“? Měl by stát zavést povinnost přijímat bezhotovostní platby? A jaký vliv (jestli vůbec nějaký) na současnou situaci mělo zrušení EET? Zeptali jsme se odborníků.

Karty jsou rozdány. Bankovky tuhle bitvu nakonec nevyhnutelně prohrajou
Signalizují snad novou dobu v této zemi fronty před bankomaty a šustící bankovky v peněženkách? Ne, žádný návrat ke cash only se nekoná. Bezhotovostní platby dřív nebo později vyhrají, není kvůli tomu potřeba zavádět nějakou povinnost.

Proč musela být zničena EET? Vláda si z ní udělala svoje Kartágo
Vláda vypravila funus EET. Tenhle projekt není třeba oplakávat, obejdeme se i bez něj. K pláči je však česká politika, která se potácí ode zdi ke zdi.

Hotovost je mrtvá, ať žijou mobily! Covid Čechy přeučil na bezhotovostní platby
Píp a je to. Hotovost je na ústupu, toho si nešlo nevšimnout. Vedle platebních karet ji ale nově válcují i moderní platební metody jako Google Pay a Apple Pay. Stále častěji zkrátka platíme mobilem nebo chytrými hodinkami. Možná i proto neustále sílí volání po právu na užívání hotovosti, tedy bankovek a mincí.

Hotovost je právo, platby kartou nás nespasí. Řekneme vám proč
Jen tak mávnout kartou či ještě lépe chytrým mobilem či hodinkami. Tak dnes řeší běžné finanční transakce čím dál víc lidí. K platbám bez použití hotovosti dokonce vyzývalo během pandemie i ministerstvo zdravotnictví. Je to snadné a rychlé, ale... nejdeme tím až příliš na ruku bankovním společnostem?

Když v obchodech berou jen karty. Konec hotovosti očima expertů
Měli by mít obchodníci povinnost přijímat platby v hotovosti? A kdy a proč skončí bankovky a mince v propadlišti dějin?

Libra očima expertů: Udělá facebooková měna díru do světa?
Facebook (který má jen o trochu míň obyvatel než Čína a Indie dohromady) zavádí vlastní měnu. Digitální libra má velké ambice. Změní poměry při převádění peněz na internetu, nebo ji státní regulátoři nenechají vyrůst? A co start libry udělá s „klasickými“ kryptoměnami?

Krásný nový svět
Žádné mince ani bankovky. Žádná šedá ekonomika. Zamlouvá se vám svět bez hotovosti? Možná do doby, než vám stát začne konfiskovat vklady.

Očima expertů: Revoluce ve finančních službách. Ostrouhají banky?
Evropská unie má novou směrnici o platebních službách. A kupodivu ji odborníci tentokrát nezadupávají do země za přílišné regulování. Má potenciál převrátit svět finančních služeb naruby.

Šéf Mastercard: Banky by lidem měly připomenout, že za kvalitní služby se platí
„Přijde mi, že někteří klienti mají pocit, že jim banka musí úplně všechno poskytovat zadarmo. Když ale jdete ke kadeřníkovi nebo když čerpáte energie, tak za to taky platíte,“ říká Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko v pokračování našeho rozhovoru.

Šéf MasterCard Miroslav Lukeš: Bankovky už brzy nebudou potřeba
„Každý z nás za sebou zanechává elektronickou stopu a množství těch údajů bude růst. Tak to zkrátka je a s tím už se nic neudělá,“ říká o světě bez hotových peněz generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko. A ačkoli je ředitelem karetní společnosti, připouští v našem rozhovru bez rozpaků i zánik plastových platebních kartiček...

Očima expertů: Svět bez bankovek a mincí. Blízká budoucnost, nebo sci-fi?
Kdo měl pakl bankovek, panoval. Dávno to neplatí, pro prsten za milion si s kufříkem do klenotnictví nenakráčíte – hotově nesmíte platit víc než 270 tisíc, prý kvůli praní špinavých peněz. A tím to nekončí, v některých státech se dnes vážně debatuje o úplném zrušení hotovosti. Bude to pohodlné, bezbakteriální – a totálně pod kontrolou. Co si o tom myslí osobnosti ze světa financí?

Do hospody klidně bez peněz. Platit budete mobilem
Telefony nám slouží jako přehrávače MP3, foťáky a navigace – zvládnou ale taky roli peněženek? Poslední novinky ukazují, že ano. Jen se neví, jestli budete mobilem u pokladny mávat, fotit nebo se na něm legitimovat svou podobenkou. Ne, neděláme si legraci.