Články na téma: svoboda
Svoboda je stav, kdy má jednotlivec možnost se rozhodovat, jednat a vyjadřovat nezávisle bez vnějšího tlaku. Německý filozof Wilhelm Weischedel ji definoval jako: „Možnost, případně schopnost volit, rozhodovat a jednat podle své vůle ať je jakákoli a nést za to přiměřenou odpovědnost.“
V podnikání se svoboda projevuje jako právo jednotlivců i společností založit, vlastnit a provozovat podniky a obchody bez omezení ze stran jiných entit. Svoboda má také velký vliv na ekonomický růst podnikání, protože svobodné prostředí umožňuje podnikatelům inovovat a konkurovat si na trhu. Bez překážek mohou vstupovat na trh a nabízet nové produkty i služby, což má pozitivní vliv na konkurenci a zvyšuje kvalitu i efektivitu produktů a podnikání.
Podnikatelé malých a středních podniků jsou základní součástí ekonomiky a pomáhají tvořit pracovní místa. Ve svobodném prostředí mají podnikatelé větší motivaci i prostředky k realizaci nových nápadů a vizí. Kromě toho je možné snáze alokovat zdroje a rozšiřovat trh.
Další články na téma svoboda najdete na Peníze.cz.
Zaplať, nebo zaplať daty?! Tak to prr... Nový trend internetu se Evropě zajídá
Ochrana osobních údajů v našich médiích často nerezonuje. V poslední době toto téma oživily dvě kauzy celosvětových rozměrů: pokuta 351 milionů korun pro českou antivirovou firmu Avast a diskuse, zda lze za přístup k webovým stránkám platit informacemi osobního charakteru.
Nová nebezpečí, narušení trhu a miliardy v trapu. Zákaz HHC víc škodí, než pomáhá
Užívání HHC není bez rizika, odpovědí však není prohibice. Nejefektivnějším řešením je v tomto případě parametricky omezit držení a prodej, nikoliv kompletní kriminalizace. Praxe ukazuje, že v důsledku zákazu se na trh dostanou jen nové a horší deriváty. Česko se tím navíc připraví o miliardy na daních.
Zákazy, příkazy, dotace a teď ještě zestátnění ČEZ. Evropa si reguluje cestu na dno
Čísla nejsou příznivá. Česko ekonomicky zaostává za EU a ta zase zaostává za USA. Proč tomu tak ale je? Proč chce Fialova vláda zestátnit ČEZ? A nešlape si náhodou Evropa sama po štěstí?
Výhody a nevýhody podnikání. Není nakonec lepší nechat se zaměstnat?
Možná už delší dobu uvažujete nad tím, jestli nerozjet vlastní byznys. Třeba dokonce od základní školy víte, že jednou chcete podnikat. Nebo se naopak bojíte opustit zaměstnání a z občasných přivýdělků udělat hlavní zdroj svých příjmů. Je tedy lepší být zaměstnanec, nebo podnikatel?
Pánek: Ekonomická svoboda klesá, ale v Česku se stydět nemusíme
Ekonomická svoboda v České republice i ve světovém průměru v covidovém roce 2020 klesla. Přesto na tom Češi vůbec nejsou zle. Vyplývá to z indexu Economic Freedom of the World, který měří, do jaké míry politika a instituce jednotlivých zemí podporují ekonomickou svobodu. Jak jsme na tom?
Povinné očkování dusí Ameriku. Vyhraje svoboda, nebo prosperita?
Amerika řeší kardinální otázku: tlačit na povinné očkování, i když to prokazatelně škodí ekonomice, nebo respektovat svobodu jednotlivce a právo volby? Už dnes tento bolehlav řeší nejen řidiči náklaďáků, ropné společnosti či restaurace, ale třeba i hvězda NBA. Podobná otázka dost možná čeká i Česko.
Filozofie a bitcoin z vás udělají lepšího člověka
Ohlédnutím za sedmým ročníkem konference Hackers Congress Paralelní Polis je rozhovor Alexandrou Moxin z Kanady. Povídali jsme si o dopadech státní války proti viru, o globálním finančním systému posledních padesáti let a o bitcoinu.
Schvátí a nenavrátí. Korona nás připravuje o svobody a vůbec to nemusí být dočasné
Vláda a parlament jsou fabriky na regulace, které žádná epidemie nezastaví.
Urza: Ke svobodě nemůžu nikoho donutit
Anarchokapitalista je snad vzácný druh, v Česku je ale k vidění častěji než jinde. Může prý za to osvětová práce příznivců ankapu. Jejím aktuálním vyvrcholením je Urzova knížka Anarchokapitalismus, na jejíž vydání příznivci vybrali přes dva a půl milionu.
Kdo je tady vlastně liberál?
Liberální názor na trávu, poker nebo držení zbraní má kdekdo – ale víra ve svobodu jako univerzální princip pro všechny skomírá.
Erik Tabery: Pomoct lidem být občané
V první části rozhovoru s šéfredaktorem Respektu Erikem Taberym byla řeč mimo jiné o strachu, který se ve společnosti vzmáhá a který ji proměňuje. Hlasy žádající omezení našich svobod, budou sílit, předpovídá Tabery...
Erik Tabery: Čekat na nového Havla je marné
Rozhovor se šéfredaktorem Respektu Erikem Taberym o tom, co chybí české společnosti a proč jsme si neudrželi masarykovské hodnoty. Dále mimo jiné o dědictví komunismu, o strachu a o tom, proč žurnalistika nikdy neměla větší význam než dnes.
Vydřenit Paříž
Lidi jsou příliš svobodní, mají moc práv a málo dohledu. Ale nemějte strach, všeho do času.
Neslibujte hospodským, že jim zákaz kouření pomůže
Optimistické odhady, kolik protikuřácký zákon přinese restauracím nových hostů, stojí na zbožných přáních.
Tento způsob feminismu zdá se mi poněkud nešťastným
Nic neškodí feminismu víc než našlehávání bouří ve sklenici vody a veřejné lynčování pro malichernosti.
Miluj Wonga svého aneb Proti toleranci
Akce „Kebabem proti debilitě“ posiluje vnímání přistěhovalců jako „kupců zbožím exotickým“. Kdo si troufne přijmout je jako spoluobčany a bližní?
Dušan Tříska: Vyčítat Klausovi, že nezabránil tunelování, je nesmysl
„Pro mě jako pro ekonoma to byl fascinující zážitek. Vyměnil bych pravou ruku za to, mít příležitost prožít privatizaci ještě jednou,“ říká v exkluzivním rozhovoru otec kuponové privatizace Dušan Tříska.
Strach ze svobody se dá překonat
Odstranit vnější útlak je jen první krok ke svobodě, varoval Erich Fromm. Druhý, těžší, je odstranit vnitřní nejistotu. S tím se lidé potýkají všude, i tam, kde nikdy žádní komunisté nevládli.
Domácí porody: ODS natrhla hráz vlastním principům, Šichtařová statistice
Při obhajobě „přirozených“ porodů není zapotřebí překrucovat statistiky. Stačí ODS připomenout její vlastní argumenty proti regulacím nebo to, že mlčela u rušení porodnic.
Lákavá nabídka: Vyměňte svobodu za blahobyt
Liberálové se tak dlouho zaklínali konkurenceschopností, až jim ji jako hlavní téma ukradli příznivci vlády pevné ruky.
Facebook. Myšičko, a co teď?
Problém není, že Facebook experimentoval s emocemi svých uživatelů. Problém je, že neumíme na odhalení stále běžnějších experimentů reagovat líp než směsí rozhořčení a ignorance.