Články na téma: Kultura
Kultura je soubor hodnot, přesvědčení, zvyků, tradic, umění, práva a mnohých dalších schopností a návyků, které si lidé osvědčují jako členové dané společnosti. Kultura dává osobě způsob, jakým jedná s okolním světem, jak komunikuje, jaké má zvyky a rituály a také jak se chová nebo rozhoduje. Předává se z generace na generaci výchovou, vzděláním, sociální interakcí a také životním prostředím a okolím, ve kterém se daná osoba vyskytuje. Součástí kultury je jazyk, protože umožňuje komunikaci a přenos myšlenek a znalostí.
Kultura je dynamickou, neustále se měnící součástí lidského života. Formují ji vnitřní i vnější vlivy, globalizace, technologický pokrok, migrace a mnohé další.
Firemní kultura je soubor hodnot dané firmy. Jsou to normy a zvyklosti, které v podnikání panují, formují prostředí a chování lidí v organizace. Je to velmi důležitý prvek podnikání, protože se promítá do komunikace firmy, do chování zaměstnanců a do všech ostatních aspektů činnosti této firmy.
Firemní kultura by měla být v souladu s cíli a hodnotami organizace. Také by měla být aktivně podporována vedením, protože může přinášet mnohé výhody – zaměstnanci mohou být spokojenější, zvýší se výkonnost a produktivita, zákazníci se stávají loajálnější a také se firma lépe přizpůsobuje změnám v podnikatelském prostředí.
Další články na téma Kultura najdete na Peníze.cz.
Top architektura Evropy je udržitelná, flexibilní a z veřejných peněz, ukazuje výstava
Knihovna, v níž je čtení až na posledním místě, studijní pavilon jako neustále měnící se prostor i bývalá jatka jako galerie pro lidi. Takoví jsou finalisté ceny Mies van der Rohe, které vystavuje pražské Centrum architektury a městského plánování (CAMP). Co z vítěze dělá top evropskou stavbu a mají Češi šanci se v soutěži více prosadit? Nejen o tom jsme si povídali s vedoucím CAMPu Štěpánem Bärtlem.
Pomáhat České filharmonii znamená podporovat českou hudbu
Už rok působí v Česku Nadace pro rozvoj České filharmonie. Kam směřuje, jak se jí daří a co by měla přinést nejlepšímu orchestru a českému hudebnímu prostředí vůbec? Odpovědi jsme hledali se spoluzakladatelem Nadace ekonomem Pavlem Kysilkou.
Velký kvíz pro opravdové pivní znalce. Víte, kde se vaří pivo Rebel, Šohaj, Magor či Hejhula?
Česko je neodmyslitelně spjato s pivní kulturou. Jak někdo v zahraničí řekne, že je Čech, řeč se rychle stočí ke zlatavému moku. Málokdo ale dokáže v konverzaci obsáhnout celý ekosystém minipivovarů v Česku. Plzeň, tu zná každý, ale méně známé značky už jen lokální patrioti nebo opravdoví pivní mazáci. Patříte mezi ně? Otestujte se.
Byznysmen s pauzákem. La Putyka je nekončící péče a starost, říká Rosťa Novák
Před 15 lety s partou kamarádů založil Cirk La Putyka a přestavěl pro něj budovu v pražské Holešovické tržnici. „Vybudovat divadlo ve zcela nedivadelním prostoru, bez jakýchkoliv zkušeností a bez jakéhokoliv finančního zajištění, to byl fakt dost šílený projekt. Asi by mě to nikdy nenapadlo, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák. Přinášíme vám ochutnávku rozhovoru z červnového Finmagu.
ROBE září na světové scéně už 30 let. Poptávka je obrovská, nestíháme, hlásí firma z Valašska
S nadsázkou jí říkají valašský Apple. Firma ROBE lighting vyrábí světla, bez kterých se neobejdou ani velká světová show. V záři jejích produktů vystupují přední hvězdy jako kanadská zpěvačka Céline Dion nebo kapela Metallica.
Casual, Business Casual či Black Tie? Co je to dress code a jak nebýt za blba
Přišla vám pozvánka na společenskou akci, galavečer či firemní setkání a svítí na ní poznámka „dress code“ s pro vás neznámým spojením? Nezoufejte, dnes vám poradíme, jak se ideálně obléct podle různých druhů pravidel oblékání. A to zvlášť pro muže i ženy. Věřte, že se začátkem eventové a případně plesové sezony se vám tento návod bude setsakra hodit.
Vláda drtí firmy skrytými daněmi. Teď řeší absurdní změnu u koncesionářských poplatků
Po téměř dvou a půl letech u moci je patrné, že tento kabinet bude ve slibech vůči firmám velký, ale ve skutcích malý. Nejnověji to dokládají koncesionářské poplatky.
Trefa do černého! Inflace je přesně na cíli ČNB, konečně se zklidnily i „zlobivé“ položky
Spotřebitelské ceny v průběhu března meziměsíčně vzrostly o 0,1 %, za čímž stojí zejména vyšší ceny v dopravě, informoval ve středu Český statistický úřad. Meziroční růst cen se však už druhý měsíc drží přesně na cíli České národní banky (ČNB), tedy dvou procentech. „To potvrzuje, že inflační epizoda v naší zemi skončila,“ říká Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS.
„Dosáhneme na hvězdy i díky mecenášům.“ Česká filharmonie vděčí za rozvoj i firmám
Česká filharmonie by se ráda zařadila vedle Berlínských a Vídeňských filharmoniků mezi nejlepší orchestry Evropy. Pomoci jí k tomu má spolupráce s nejzářivějšími hvězdami světových pódií. Nebylo by to ale možné bez podpory soukromých dárců a partnerů.

Obsazuje seriály i filmy. Casting je víc než jen výběr herců, říká podnikatelka
Jako castingová režisérka namíchala herecké obsazení obrovského množství seriálů i filmů. A to je jí jen kousek přes třicet. V práci i v životě jede jako torpédo. Rozhovor začne Maja Hamplová tím, že si řekne o tykání. Začtěte se do zajímavého rozhovoru o netradičním podnikání z archivu tištěného Finmagu.

Smrt jim sluší. Prodeje slavných umělců rostou po jejich úmrtí o desítky procent
Osobnosti umělců nás fascinují a jejich odchod bývá impulzem k enormnímu zájmu o jejich dílo. Jako bychom chtěli ještě na poslední chvíli pocítit odraz jejich slávy. Předpokládat, že cena děl po smrti jejich autorů vzroste, je logické. Jenže na efekt úmrtí je kalkulačka krátká.

Nový sál v Praze přiláká fanoušky z celé Evropy, věří šéf filharmonie Mareček
David Mareček, generální ředitel České filharmonie, si našel čas na rozhovor až při čekání na letadlo do Hongkongu. Pracovní cesty po celém světě ho během působení v manažerském čele orchestru dost vytěžují, o to víc je pak rád v Česku. Ještě raději by se vracel, kdyby se Praze povedlo naplnit plán na stavbu nového koncertního sálu, kde by byl soubor doma.

Co nešlo a už jde, a co šlo a nejde už. Máme pro vás nový Finmag newsletter
Chytré čtení nejen o tom, co dal a vzal technologický pokrok, ale taky o tom, co dávají lysohlávky a bere pervitin.

Hudba komunismus neprovozuje, Sting nás zastínil, říkají organizátoři festivalu
Největší hvězdy typu Nicka Cavea nezajímají pouze peníze. A diváci zase řeší nejenom program, ale i komfort. Stejně důležité jim připadají i keramické záchody, říkají Libor Winkler a David Gaydečka, kteří stojí za festivalem Metronome.

Kola, deskovky a volná láska. Máme pro vás nový Finmag newsletter
V tomto výběru čtení léto ještě nekončí. Píše se v něm o cyklistice či o filozofech doporučujících deskovky.

Covid nás bolel, museli jsme sáhnout do rezerv, říká šéfka Kongresového centra
Monstrózní pomník minulé éry, kde se potili soudruzi v tesilu. Nebo fascinující neofunkcionalistická stavba napěchovaná uměleckými skvosty? Ředitelka někdejšího Paláce kultury vás přesvědčí, že stojí za to vážit sem cestu.

Z investičního bankéře hospodářem. Constantin Kinský a tři a půl hektaru střech
Dřív Constantin Kinský radil při očistě českých bank. Dneska se pere s kůrovcem a opravami tří a půl hektaru střech na budovách, které patří k panství, jež zdědil po předcích. Finmag se za ním jel podívat do Žďáru nad Sázavou a polovičku reportáže, která o tom vyšla v aktuálním čísle, si můžete přečíst i na jeho webu.

Kreativní destrukcí k záchraně byznysu. Soukromé divadlo je punk
Divadelní sezona je tady – tenhle podzim už to snad vyjde. Než ale vytáhneme ze skříně večerní šaty, pojďme se podívat, jak divadla u nás fungují a jak jsou financována. A že na soukromé divadelníky čeká jeden z nejpokřivenějších trhů, které vůbec existují. Vítejte v ekonomice prken, co znamenají svět.

Michal Horáček: Štěstí musíte jít naproti
Štěstěna mu v životě sice přeje, ale investice a sázky ho prý už nezajímají. Opravdový adrenalin hledá totiž jinde.

Rektor VŠUP: Tahle ekonomika nemá na tolik studentů
Mívali jsme čtyři vysoké umělecké školy. Dávno tomu. Dnes chrlí absolventy těchto oborů řada regionálních univerzit. Uživí se? A je vůbec o jejich práci zájem, nebo spíš vítězí obecný nevkus? V dvojrozhovoru nám odpovídají dva profesoři Vysoké školy uměleckoprůmyslové.

Žraločí povaha demokracie
Představa, že demokracie se má týkat všech aspektů života a společnosti, je podle známého polského konzervativního myslitele nebezpečná. Dobré politické zřízení musí obsahovat i nedemokratické instituce, které jsou pro zdraví systému klíčové.