Předplatit časopis Finmag

Články na téma: školství

Školství je systém organizované vzdělávací činnosti. Patři sem různé stupně i typy škol a vzdělávacích institucí. Poskytuje vzdělání dětem, mládeži i dospělým. Je klíčovou součástí společnosti, protože zajišťuje rozvoj znalostí, dovedností a hodnot. Ty jsou nezbytné pro osobní a profesionální růst jedinců i pro celou společnost.

Školství se skládá se z několika úrovní: předškolního vzdělávání, základního vzdělávání, středního vzdělávání, vysokoškolského vzdělávání a vzdělávání pro dospělé, rekvalifikačních kurzů a celoživotního vzdělávání.

Mezi hlavní cíle školství patří rozvoj znalostí a dovedností, osobnostní rozvoj, společenská integrace zahrnující kulturní a sociální hodnoty a také příprava na trh práce. Podnikatelé mohou se školami spolupracovat a brát si studenty například na praxe, anebo je následně zaměstnat na juniorské pozice.

Pro podnikatele může mít spolupráce se školstvím velké výhody. Podnikatelé mají díky školství přístup k pracovní síle, která má potřebné znalosti a dovednosti a také je dobře připravená na pracovní trh. Absolventi mohou podnikatelům přinést potřebné chybějící dovednosti.

Podnikatelé by se také měli neustále vzdělávat. Obchod a podnikání je dynamická oblast, která se mění každým dnem, a tak je třeba se neustále učit nové dovednosti a zapojovat do podnikání inovace, které mohou samotné podnikání velmi usnadnit.

Další články na téma školství najdete na Peníze.cz.

Od brigády ve fast foodu k síti školních bister. Chtěli jsme být fresh, vzpomíná podnikatelčasopis

Od brigády ve fast foodu k síti školních bister. Chtěli jsme být fresh, vzpomíná podnikatel

Během 45 minut zapéct co nejvíc toustů, přichystat jogurty a doplnit nápoje. Pak nasadit vlídný úsměv a deset minut kmitat za prodejním pultem. Po zazvonění na vyučovací hodinu krátký oddych a zase znovu. Tak vypadá každý všední den v největší české síti školních bister, kterou založil Marek Leffler. Přinášíme vám ochutnávku jeho příběhu z aktuálního tištěného Finmagu.

Kateřina Kubalová26. 2. 2025
Vzdělávají budoucí podnikatele i manažery malých firem. Klíčová je praxe, říká prorektorBrandInsight

Vzdělávají budoucí podnikatele i manažery malých firem. Klíčová je praxe, říká prorektor

Podnikání nebo práce v malé či střední firmě je něco úplně jiného než zaměstnání v korporátu. Vysoká škola Sting nyní startuje novou specializaci bakalářského studijního programu právě pro budoucí manažery a majitele menších firem. Co se naučí a kam mohou mířit dál, shrnuje David Král z VŠ Sting.

Lucie Kocurová9. 12. 2024
Firmy a vysoké školy si musí jít víc naproti, říká ředitel Newton UniversityBrandInsight

Firmy a vysoké školy si musí jít víc naproti, říká ředitel Newton University

Soukromé školy pomáhají studentům pochopit dynamiku pracovního trhu a současně přinášejí čerstvý pohled do firem, což je ve výsledku může podpořit v růstu. To si myslí host Finmag podcastu Jiří Koleňák, ředitel Newton University Group, která se v současnosti soustředí především na propojení akademického a byznysového prostředí.

Petr Schwank21. 11. 2024
Je lepší klasické, nebo alternativní vzdělávání? Co ukazují datačasopis
 15 329

Je lepší klasické, nebo alternativní vzdělávání? Co ukazují data

Montessori, waldorf nebo reggio emilia. V českém prostředí to vzhledem ke komunistické minulosti nejsou tak zavedené metody výuky dětí jako v zahraničí. Tam mají někdy už více než stoletou tradici. Přinášíme další ochutnávku z aktuálního čísla tištěného Finmagu.

Matouš Lázňovský5. 11. 2024
Láčkovci nebo Bílá hora? Důležitější jsou vztahy, říká zakladatelka škol Duhovkačasopis

Láčkovci nebo Bílá hora? Důležitější jsou vztahy, říká zakladatelka škol Duhovka

„Spousta našich vrstevníků dnes – okolo padesátky – přemýšlí, jestli to, co dělají, dává smysl. A zda to chtějí dělat dalších 15 či 20 let. O tom my tedy určitě nepochybujeme,“ říká Ivana Janečková. Školy Duhovka, které založila se svým mužem Tomášem před 16 lety, navštěvuje 700 dětí. Přinášíme vám další ochutnávku z aktuálního čísla Finmagu.

Irena Jirků22. 10. 2024
Bankéř, který chtěl učit matematiku. A tak z ničeho vydupal úspěšnou síť školčasopis

Bankéř, který chtěl učit matematiku. A tak z ničeho vydupal úspěšnou síť škol

Jsou lidé, kteří si život bez byznysu a nažehlených košil neumějí představit. A pak jsou ti, kteří je bez mrknutí oka vymění za pohodlné džíny. Jako někdejší šéf eBanky Jan Kala, který založil síť škol Heuréka. Přinášíme vám další ochutnávku z aktuálního čísla Finmagu.

Kateřina Kubalová9. 10. 2024
Gymnázium bez učení telefonních seznamů? Ve škole v Dolních Břežanech na to jdou jinakBrandInsight

Gymnázium bez učení telefonních seznamů? Ve škole v Dolních Břežanech na to jdou jinak

Gymnázia – zejména státní – vzdorují snahám o inovace, protože věří, že studenti na nich oceňují akademický přístup a biflování co nejširšího spektra předmětů. Existují ale i gymnázia, která neučí „telefonní seznamy“ poznatků a vědomostí.

Lucie Kocurová7. 10. 2024
Z rozvracečů systému inspirací. Soukromé školy už nejsou jen pro boháčečasopis

Z rozvracečů systému inspirací. Soukromé školy už nejsou jen pro boháče

Počet privátních škol v Česku narůstá a přestávají být výsadou dětí z bohatých rodin. Rodičům záleží na vstřícnějším způsobu výuky a uplatnění znalostí v praktickém životě. Soukromé vzdělávání tak často udává směr i veřejným školám. Přinášíme vám ochutnávku velkého tématu z nového čísla Finmagu.

Markéta Hronová23. 9. 2024
Škola je prostě byznys. Nový Finmag vás o tomto propojení přesvědčíčasopis

Škola je prostě byznys. Nový Finmag vás o tomto propojení přesvědčí

Vzdělávání je prostě byznys jako každý jiný. V novém čísle tištěného Finmagu vás o tom přesvědčí rozhovor s Ivanou Janečkovou, spoluzakladatelkou škol Duhovka, nebo velké téma o soukromých školách v Česku. K jeho přečtení vás v editorialu pozve šéfredaktorka Irena Jirků.

Irena Jirků19. 9. 2024
Cizí jazyky a soft skills. Královské gymnázium nabízí nový začátekBrandInsight

Cizí jazyky a soft skills. Královské gymnázium nabízí nový začátek

Nevzali vám v Praze dítě na gymnázium? Nebo přemýšlíte o tom, jakou školu vybrat příští rok? Na mapu čtyřletých gymnázií v hlavním městě pro příští školní rok na poslední chvíli přibyl ještě jeden špendlíček – Královské gymnázium Petrovice, patřící do sítě Královských škol investora Vratislava Nejedlého.

Lucie Kocurová8. 8. 2024
„Jsme střední proud, žádná alternativa.“ Jak to chodí na soukromé školeBrandInsight

„Jsme střední proud, žádná alternativa.“ Jak to chodí na soukromé škole

Soukromých škol přibývá každým rokem zejména ve větších městech. Už dávno přitom nesbírají jen děti, které se jinam nedostaly. Rodiče platí třeba za menší počet žáků ve třídě, za chutnější obědy, moderní metody nebo bilingvní výuku.

Lucie Kocurová19. 4. 2024
Proč školství nereflektuje potřeby byznysu? Vždyť to už jsme tu jednou měli!komentář
 18 153

Proč školství nereflektuje potřeby byznysu? Vždyť to už jsme tu jednou měli!

Jak by mělo fungovat školství? Do jaké míry by mělo být vzdělávání propojeno s praxí a potřebami firem? A na jaké předměty klást hlavní důraz? Věčné otázky, na něž je obtížné najít odpověď. Konsensus snad najdeme jen v jedné věci: že dnešní školství nefunguje dobře. Ale co v tomto případě znamená „dobře“?

Pavel Kohout18. 4. 2024
Stanjura už mluví skoro jako Babiš. Kam se vypařilo reformní úsilí?komentář
 7 218

Stanjura už mluví skoro jako Babiš. Kam se vypařilo reformní úsilí?

Vláda rozehrála druhý poločas. Dočkáme se od ní ještě nějakých reforem, anebo s blížícími se volbami uvidíme pouhou údržbu? Na první variantu bohužel zřejmě můžeme zapomenout.

Pavel Jégl16. 1. 2024
Byznys ve školství? Klíčem je skvělé renomé, říká zakladatel Královských školBrandInsight
 7 081

Byznys ve školství? Klíčem je skvělé renomé, říká zakladatel Královských škol

Vzdělávání není jen o informacích, ale hlavně o tom, jak s nimi pracovat. A ideální je umět to stejně dobře česky jako anglicky. Přesně to patří k základům, na nichž je postavená výuka v soukromé Královské škole. Její zakladatel Vratislav Nejedlý ve Finmag podcastu vysvětluje, jak těžké byly začátky, proč už má po mateřské i základní a střední školu i to, co je na podnikání ve školství nejlepší.

Ivo Prax25. 7. 2023
Dotační klondike očima expertů. Nemohl by stát víc šetřit než jen tupě škrtat?
 10 528

Dotační klondike očima expertů. Nemohl by stát víc šetřit než jen tupě škrtat?

Vláda v rámci konsolidačního balíčku hodlá největší částku ušetřit na národních dotacích. Krok hájí slovy, že současný systém je neefektivní a navíc se často zneužívá. Ne všichni jsou ale zloději a lze najít firmy, kterým to naopak uškodí. Nešlo by tedy místo tupých škrtů najít prostředky třeba tím, že by naopak stát celý přebujelý systém zefektivnil? Zeptali jsme se expertů.

Michal Hron, Adam Štěpánek16. 6. 2023
O podpoře vzdělávání se jen mluví. Tyhle dvě změny nastartují radikální zlepšení

O podpoře vzdělávání se jen mluví. Tyhle dvě změny nastartují radikální zlepšení

Na jedné věci se daňoví poplatníci a politici shodnou všude: na vzdělávání dětí by se mělo vynakládat víc peněz. Vypadá to jako samozřejmost, protože lepší vzdělání znamená lepší start do života. Řada populárních investic ale přináší jen malé, či dokonce žádné výsledky, zatímco o těch nejefektivnějších prakticky neslýcháme. Dvě konkrétní strategie by ale mohly zabrat.

Bjørn Lomborg15. 5. 2023
Umět oslnit jako Steve Jobs. Jak fungují nejlepší česká soukromá gymnázia
 9 863

Umět oslnit jako Steve Jobs. Jak fungují nejlepší česká soukromá gymnázia

Dostat se na nejlepší školy není lehké a platí se v nich školné. Zato studenty naučí třeba i tavit železnou rudu, bádat s vysokoškolskými pedagogy, porozumět starší generaci nebo je připraví na nejlepší zahraniční univerzity. Přečtěte si, jak vypadá vzdělávání na těch nejlepších soukromých gymnáziích v Česku.

Markéta Hronová26. 4. 2023
Odložené školné je passé, vláda si na to netroufne, říká ekonom Münich
 6 975

Odložené školné je passé, vláda si na to netroufne, říká ekonom Münich

Podle Národní ekonomické rady vlády (NERV) by Česku s rozpočtovými problémy mohlo kromě jiného pomoci i takzvané odložené školné. Jeho zavedení je ale podle ekonoma a jednoho z členů NERV Daniela Münicha nereálné. „Všechny české vlády se bojí, jak by to veřejnosti vysvětlily a jak by to před ní obhájily,“ říká v rozhovoru.

Bohumír Žídek31. 3. 2023
Další rána pro mladé rodiny? Konec školkovného očima expertů
 68 820

Další rána pro mladé rodiny? Konec školkovného očima expertů

V rámci úspor ve veřejných rozpočtech vláda Petra Fialy plánuje zrušení několika daňových výjimek a úlev. Na ráně by mohlo být i takzvané školkovné. Nešel by ale takový krok proti snaze podporovat mladé rodiny? Zeptali jsme se expertů.

Adam Štěpánek3. 3. 2023
Vážně pomůže zalátat státní rozpočet? Zavedení školného očima expertů
 10 091

Vážně pomůže zalátat státní rozpočet? Zavedení školného očima expertů

S narůstajícím schodkem státního rozpočtu musí vláda hledat cesty, jak zvýšit příjmy. V posledních dnech se tak po několika letech otevřela i otázka placení školného na vysokých školách. Mělo by jeho zavedení na erár skutečně zásadní pozitivní vliv? A byl by to vůbec dobrý krok? Zeptali jsme se expertů.

Adam Štěpánek11. 11. 2022
Americký odkaz tatíčka národa. V Chicagu ožila škola TGM

Americký odkaz tatíčka národa. V Chicagu ožila škola TGM

Česko ji do Chicaga kdysi vyslalo jako učitelku. Aniž by změnila pozici, loučí se teď jako úspěšná manažerka. Klára Moldová oživila skomírající historickou českou školu T. G. Masaryka. Srostla s ní natolik, že se postava prvního československého prezidenta stala součástí její rodiny.

Jan Kaliba28. 10. 2022
1/3