Články
Mateřská a rodičovská pro OSVČ. Kalkulačka, kdy vzniká nárok a jak se počítá
Peněžitá pomoc v mateřství, lidově zvaná mateřská, je jednou z klíčových dávek, které pomáhají rodičům vykrýt výpadek příjmů při narození dítěte. Jak je to ale s nárokem na tento příspěvek z pohledu OSVČ? Jaká bude výše dávky? Má na mateřskou nárok i otec dítěte? A co rodičovský příspěvek? Poradíme a přidáme i šikovnou kalkulačku.
Hlavy máme, peníze tu jsou. Tak kde je problém?
Věda potřebuje investory. Sama na sebe si vydělá jen zcela výjimečně. Dostat nápad z laboratoře ven, dát mu život a pak jej třeba v podobě léku či nové technologie prodat, je proces náročný, dlouhý a navrch velmi drahý. Na propojování chytrých hlav a movitých investorů pracuje víc institucí, nejvíc se to teď hýbe kolem biotechnologií.
Pozor na firemní lochnesku aneb Jak zabránit druhotné platební neschopnosti
Víte, co je to druhotná platební neschopnost? Tento terminus technicus, který byl dosud takovou „lochneskou“ finančního světa – mluvilo se o něm, ale nikdo jej reálně neviděl – začíná čím dál častěji vyplouvat na povrch. A firmy zjišťují, že doopravdy existuje. Jak se zajistit, aby do ní vaše firma nespadla?
Nemocenské pojištění OSVČ. Kalkulačka, kdy se vyplatí, podmínky
Ne každý si to uvědomuje, ale OSVČ nemají automatický nárok na nemocenskou. Účast na státním nemocenském pojištění je pro ně dobrovolná, jeho platba není ani součástí populární paušální daně. Jak si nemocenskou zařídit a co z toho vlastně budete mít? Poradí náš přehled.
Podzimní nadílka dotací pro podnikatele. Najdete tu svou?
Do konce letošního roku se otevře poměrně pestrá nabídka dotačních příležitostí, které budou směřovat nejen k podpoře malých a středních podniků, ale i těch velkých. Přinášíme jejich přehled.
Bitcoin raketově roste. Kde se rallye zastaví? Týden v kryptu #57
Bitcoin posunul lokální maxima na 38 tisíc dolarů, tedy víc než 870 tisíc Kč, SEC hledá odborníky na krypto, ale zakazuje jim vlastnit krypto, britská burza blokuje převody bitcoinů, FEDu se nelíbí parodická trička a PayPal se svým stablecoinem narazil. Přinášíme poslední #TýdenVKryptu na Finmagu, od příštího týdne se seriál stěhuje na Peníze.cz.
Tak klesá, nebo roste? Říjnovou inflaci ovlivňují loňské vládní čachry
Tuzemské spotřebitelské ceny v průběhu října narostly oproti předchozímu měsíci o 0,1 %. Meziroční srovnání ve výši 8,5 % je však momentálně významně zkresleno loňským zavedením vládního „úsporného tarifu“, Ten byl tehdy započítán jako zlevnění energií.
ESG report je pro investory spásou. Firmu svlékne do naha
Investor, který vyhodnocuje investiční možnosti, potřebuje o fondech získat co nejvíce informací. Ideálně srovnatelných. V tomto směru je ESG report skvělým nástrojem, neboť umožňuje vidět ucelená strukturovaná data o firmě.
Lego nad zlato. Investice do kostiček může přinést slušný výnos
Za jedinou speciální figurku dostanete klidně 300 tisíc korun. Výnosné „kostičkové portfolio“ nezabírá místo a vlastně nemusí být ani z plastu. Jen si s tímto investičním aktivem nepohrajete.
Bitcoin slaví 15 let, zakladateli FTX hrozí až 115 let vězení. Týden v kryptu #56
Před 15 lety spatřil světlo světa bitcoinový whitepaper, zakladatel FTX je vinen a hrozí mu 115 let vězení, vyhledání bitcoinových frází na Googu letí nahoru, phishing útočí na majitele Trezorů a burza Kraken předává údaje o zákaznících státu. Je tu další #TýdenVKryptu.
Růst cen energií očima expertů. Mají si podnikatelé radši dohodnout fixaci?
Letos končí zastropování cen energií a v posledních dnech se vyrojily spekulace, že by ceny měly v příštím roce vyrůst o desítky procent. Jaká bude realita? A jak by se na to měli připravit podnikatelé? Zeptali jsme se expertů.
Vláda chystá socialistickou regulaci mezd. Ve jménu genderu a rovnosti
Stát zastrčí ještě hlouběji nos do soukromého byznysu. Vláda, která se hlásí ke svobodě podnikání, bude zavádět regulace prosazující rovné odměňování a genderovou spravedlnost ve firmách.
Bitcoin prudce vystřelil a doporučují ho už i miliardáři. Týden v kryptu #55
Bitcoin v pondělí zdražil o sto šedesát tisíc korun, mexický miliardář radí kupovat bitcoin, nepříjemná chyba v Lightning Network, Severní Amerika vede v adopci krypta a ožívají už i blockchainové hry. Je tu další #TýdenVKryptu.

Česko získá miliardy navíc. Změna globálních daňových pořádků je tu
Google, Apple, Facebook, Twitter či Amazon? Česko získává možnost danit zisky velkých nadnárodních firem, stejně jako drtivá většina jiných zemí světa. Získá tím i miliardy korun navíc, které ovšem veřejné finance moc ozdravit nepomohou. Co tomu předcházelo a co čekat?
Bitcoin vyletěl díky „kachně“ a za krypto koupíte už i Ferrari. Týden v kryptu #54
Falešná zpráva o schválení ETF, naděje pro Grayscale, Ferrari pořídíte za bitcoiny a etherea, problémy Metamasku u Applu a další rána pro uživatele Binance US. Je tu další #TýdenVKryptu.
Hosana, vláda zvedne minimální mzdu. Spíš by ale měla překopat celý systém
Marian Jurečka páchá další dobro. Není však jisté, zda změny, které chystá v systému minimálních mezd, také dobře skončí.
Nový Trezor je tu a bitcoin slibuje chytré smlouvy. Týden v kryptu #53
SatoshiLabs představili nový model Trezoru, máme plán na smart kontrakty nad bitcoinem, Izrael likvidoval krypto Hamásu a problémy má výrobce ASICů Bitmain i zakladatelé Three Arrows Capital. Je tu další #TýdenVKryptu.
Nezbláznily se? Požadavek odborů na výrazný růst mezd očima expertů
České firmy se potýkají s poklesem poptávky, vysokými cenami energií i vysokou inflací. Většina z nich letošní rok dokonce označuje za horší než covidová léta. Přesto odbory přicházejí s doporučením, aby mzdy zaměstnanců rostly v příštím roce o osm až deset procent. Je to vůbec reálné?
Kdo nedědil, musí si půjčit. Jiná cesta k lepšímu majetku nevede
Půjčky jsou jedny z nejgeniálnějších vymožeností historie. Bez nich by současný stav světa neexistoval. Bez úvěrů by nebyly inovace, nebylo by možné realizovat dobré projekty či rozmnožit majetek.
Překvapení měsíce: inflaci v Česku došel dech, ČNB může začít snižovat úroky
Inflaci v Česku už zřejmě skutečně došel dech. Ukazuje to poměrně výrazné překvapení, o které se postarala data za měsíc září. Tuzemské spotřebitelské ceny oproti předchozímu měsíci poklesly o 0,7 %, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 6,9 %. Trh přitom vyhlížel inflaci 7,5 % a Česká národní banka 7,2 %.

Bitcoin směníte už i za Hondu a nový mail od Nakamota. Týden v kryptu #52
Za bitcoin koupíte už i Hondu, objevil se neznámý e-mail od Satoshiho Nakamota, začal dlouho očekávaný soud s šéfem FTX, jiný soud řeší podíl Binance na krachu FTX a SEC znovu prohrál s Ripple. Je tu další #TýdenVKryptu.