Články na téma: gastronomie
Gastronomie je umění přípravy, prezentace a konzumace jídla. Zahrnuje mnoho aktivit a znalostí spojených nejen se samotnou přípravou pokrmů, ale také sem patří kultura, historie a výživa jídla. Kulturní vlivy ovlivnily gastronomii na různých úrovních. Každý národ nebo kultura má své vlastní varianty pokrmů, zakládá si na jiných surovinách, příkladem toho může být celosvětově oblíbená italská kuchyně. Důležitou součástí gastronomie je také prezentace jídla, tzv. plating, což je aranžování pokrmu na talíři tak, aby byl nejen chutný, ale také vizuálně povedený.
Podnikatelé v oblasti gastronomie mohou podnikat v různých sférách tohoto umění. Mohou vlastnit restaurace, kavárny a další podniky, anebo pořádat kurzy vaření, prodávat potraviny a další. Po zvážení podnikatelského plánu, analýzy trhu a definice konceptu podnikání je třeba zařídit legislativně správou registraci budoucí podnikání. Je třeba mít správný typ živnostenského oprávnění se splněnými podmínkami, hygienické povolení a splnit další předpisy, jako jsou například požární předpisy.
Pokud podnikatel nechce sám vařit, je třeba v případě restaurace nebo stravovacího podniku sehnat odborný personál, který bude sdílet myšlenku podnikatele. Nezbytný je také správný marketing a propagace, který v začátcích pomůže získat věrné zákazníky. Kromě toho je ale potřeba uzavřít smlouvy s dodavateli, a to nejen energií, ale také surovin potřebných k vaření.
Další články na téma gastronomie najdete na Peníze.cz.
Jídla z pytlíku jako od babičky. Rodinná firma z Krkonoš chce vyřešit i stravování ve vesmíru
Někomu je v podnikání malé Česko, jinému Evropa, dalším dokonce celá planeta. Právě sem spadá i trutnovská společnost EXPRES MENU, která vaří trvanlivá balená hotová jídla a svačinky. Cíle nemá malé: vedle dobytí talířů všech Čechů chce vyřešit stravování na oběžné dráze. A v budoucnu třeba i na planetě Mars.
Prodali jazykovku, pak se vrhli na pekařinu. Šli jsme do oboru, který je nezbytný, říká Kuchař
Když Ondřej Kuchař provádí zákazníky pekárnou Zrno zrnko, kterou se svým společníkem Jakubem Štefečkem postavil v pražských Nuslích, a vysvětluje zákonitosti kvásku, je evidentně ve svém živlu. Se stejným nadšením a ve stejném tandemu budovali po dvacet let také jazykovou školu James Cook Languages, až se stala největší v Česku. „A pak jsme ji prodali. V pravý čas a bez lítosti,“ říká. „Proč bychom se měli věnovat celý život jen jedné profesi?“ Přečtěte si ochutnávku hlavního rozhovoru nového čísla Finmagu.
Od brigády ve fast foodu k síti školních bister. Chtěli jsme být fresh, vzpomíná podnikatel
Během 45 minut zapéct co nejvíc toustů, přichystat jogurty a doplnit nápoje. Pak nasadit vlídný úsměv a deset minut kmitat za prodejním pultem. Po zazvonění na vyučovací hodinu krátký oddych a zase znovu. Tak vypadá každý všední den v největší české síti školních bister, kterou založil Marek Leffler. Přinášíme vám ochutnávku jeho příběhu z aktuálního tištěného Finmagu.
Vítaná pomoc, nebo danajský dar? Do Česka dorazil gastroprůvodce Gault&Millau
V úterý v podvečer do Česka oficiálně vstoupil uznávaný francouzský gastroprůvodce Gault&Millau, konkurent známějšího Michelina. Restauracím rozdává hodnocení v podobě kuchařských čepic, ve svém prvním českém vydání ocenil například Restaurant Papilio šéfkuchaře Jana Knedly, který získal i ocenění Šéfkuchař roku.
Bezobal jim nevyšel, kavárna ale jede dál. Táborská Jednota je klubovnou pro celé město
Jsou aktivní na poli kultury a ekologie, spolupracují se školami, otevírají okrajová témata. Když Lenka Greň a Magdaléna Čulík Simonová vidí, že městu Tábor chybí něco, co lze změnit, neváhají. Takhle vznikly třeba festivaly Táborské dvorky nebo Korzo. Vše pod záštitou kavárny a knihkupectví Jednota, kterou vedou. Do konce loňského roku stály také za bezobalovým obchodem Výběr, jeho provoz ale musely kvůli nízkým tržbám ukončit.
Chleba je pro mě meditace, říká Maškrtnica. Plány na vlastní pekárnu stále nevzdává
Pod přezdívkou Maškrtnica ji zná v Česku snad každý, koho zajímá pečení, a s pomocí jejích receptů a tipů se kváskový chléb odvážili vyzkoušet i úplní začátečníci a začátečnice. S pekařskou guru Julianou Fischerovou jsme si povídaly o chlebové pomalosti, módě řemeslné mouky i o tom, jak klikatá je pro mámu tří dětí cesta k otevření vlastního podniku.
Nevěřte na recepty zavřené v sejfech. Tajnou přísadou je skoro vždycky marketing
Máloco přitahuje větší pozornost než tajemství. Tajní agenti, tajné spolky, tajné dohody – nebo téma tohoto článku – tajné přísady. O téhle geniální marketingové strategii je text, který pro vás otevíráme z aktuálního čísla Finmagu.
Od buřtguláše do bodu G: kavárna z autobusové zastávky dělá milionové obraty
„Je nás hodně a mě baví krmit smečku,“ říká Kateřina Ferbyová. Vařit, péct i hospodařit ji učila rodina. Když je doma devět děcek, jinak to ani nejde. Dnes sedmadvacetiletá podnikatelka napájí a krmí zákazníky Café Zastávka, kavárny z autobusové zastávky v rodné vsi. A postřehy ze života drobné podnikatelky jí baští i davy na LinkedIn, kde se dostala do top 10 českých autorů.
Velká čokoládová jízda. Restart kutnohorské Lidky začal v kuchyni
Kvůli čokoládě pověsila na hřebík akademickou kariéru a už několik let pečuje o znovuzrozenou značku Lidka. Ta vznikla v roce 1918 a prvorepublikovou atmosféru Lada Bartošová systematicky pěstuje i v Muzeu čokolády, které se svým mužem založila v Kutné Hoře. Otevíráme pro vás text z tištěného Finmagu.
Maso by mělo být dražší a spotřeba nižší, říká šéf Amasa Lacina
České maso na steaky podle jejich gusta prostě neexistovalo. Tak ho začali kuchaři sítě Ambiente produkovat sami. Výrobu masa rozhodně nijak neromantizují. Koneckonců při objemech hovězího a vepřového, kterých jejich Amaso otočí ročně za 170 milionů korun, to ani moc nejde.
Nakliknout si kremroli. Cukrářka z Jeseníků jich za třicet let prodala už miliony
Projela padesát zemí světa, ale nejlepší kremroli ochutnala před čtyřiceti lety u své švagrové. Olga Gřundělová začínala v kuchyni, dnes voní její Staroměstské máslové trubičky od Prahy až po Ostravu. Vloni cukrářka rozjela trubičkový e-shop a letos převádí sladký byznys na své děti. „Za třicet let se český zákazník nezměnil. Vždy dokáže ocenit kvalitní výrobek,“ říká cukrářka.
Z nuly na sto zaměstnanců. Základ jsou profesionální vztahy, říkají gastro podnikatelé
Oba jsou z Brna, oba podnikají v gastronomii. Jeden provozuje pekárny, druhý kavárny. Jejich podniky už vystoupaly ke stovce zaměstnanců a víc než 50milionovému obratu. Příběhy Rebelbean a William Thomas Bakery nabízejí řadu paralel. „Povedlo se nám trefit dobu, po lokálních věcech byl hlad,“ říkají ve dvojrozhovoru Michal Stec a Vilém Ráček.
Jde to i levněji. Nemůžu dát na lístek samé holuby, říká šéfkuchař Forejt
Dezerty v injekčních stříkačkách už neservíruje. Šéfkuchař Přemek Forejt sám říká, že v restauraci Entrée už se „vyklidnili“. Chuť experimentovat mu ale zůstala a olomouckému podniku se pořád daří. Bojuje jen s problémem najít lidi. „Špičková kuchyň je puzzle, kde do sebe všechno zapadá, a protože děláme ve službách, personál musí být super,“ uvědomuje si.
Lyžovačka v Česku? Zapomeňte. Oteplující se planeta hatí miliardový byznys
Letošní zima je mimořádně teplá a lyžařská střediska jsou bez sněhu. Potíže mají nejenom ta u nás, ale i v rakouských či francouzských Alpách. Provozovatelé skiareálů to řeší umělým zasněžováním, jenže často není dost vody, nemluvě o vysokých cenách energií. Vlekaři i další podnikatelé a zaměstnanci na horách se tak budou muset zaměřit na nabídku jiného typu služeb.
O 277 tisíc méně. Loni ukončilo činnost nejvíc živnostníků od vzniku samostatného Česka
Že byl loňský rok pro firmy náročný, je už všeobecně známo. S příchodem nového roku to už jen potvrzují i tvrdá data. Nejistá ekonomická situace, růst nákladů a především zavedení povinných datových schránek znamená, že loni ubyl rekordní počet živnostníků: podnikání ukončilo téměř 277 tisíc z nich, což je nejvyšší počet od roku 1993.
Jaké víno na Silvestra? I mistři someliéři se utnou, někdy nepoznají ani červené od bílého
Víno je z pohledu ekonomie fascinujícím artiklem. Většina z nás smrtelníků totiž nakupuje víno od oka podle cenovky nebo etikety. Třeba i teď na Silvestra. Po přečtení tohoto článku, který speciálně pro vás odemykáme z tištěného časopisu Finmag, se za svou povrchnost nejspíš přestanete stydět – ve vínu se dost možná nevyzná ani velká část odborníků. Tedy, tvrdí vědci.
Proč jsou české restaurace drahé aneb Gastronomie je radost, ale...
Ceny v českých restauracích jsou vysoké. Vyšší než třeba ve Španělsku či Itálii. Čím to je? A jak se bude situace vyvíjet?
Míza plná života. Český „tolkienovský“ nápoj sklízí uznání i za oceánem
O lahodném březovém nápoji psaly i Financial Times, mezi labužníky platí za tekutou delikatesu. Klimešovi z Bezděčína a jejich Euforia mají už několik let pevné místo na české kulinární mapě. Ochutnejte text z tištěného Finmagu, jehož nové číslo už pro vás kvasí.

Covid i házení klacků pod nohy. Majitel hospody U Štěpána o vynucené pauze
Štěpán Ruda se svou ženou patří k nejvýraznějším tvářím české gastronomie. Kousek od západočeské Sušice provozují už řadu let hospůdku U Štěpána, kterou proslavila hlavně účast v televizním pořadu Ano, šéfe! Loni však překvapivě oznámili, že končí. „Neviděl jsem na své práci už vůbec nic pozitivního,“ vysvětluje dnes Ruda vynucenou pauzu pro magazín Reportér.

Hospody nevymřou, ať je DPH jakákoli, věří průkopník kultury minipivovarů
Otevřít nový minipivovar v dobách covidové uzávěry zní jako bláznovství. Libor Kult, spolumajitel pivovaru Bad Flash, ale není žádný blázen. I přes nepříznivou dobu se mu povedlo s jeho pivovarem uspět. Ostatně, zúročil při tom léta v gastronomii, zkušenosti ze zahraničí i svůj přístup k podnikání. Například vyšší DPH na pivo hodnotí střízlivě: hospody podle něj ani tak nevymřou.

Dávali mu dva měsíce. Majitel vinotéky vydržel a teď prosperuje
Rozený restauratér – tak by se dal charakterizovat Ondřej Vitha, komunikativní majitel českobudějovické vinotéky a kavárny Hroznovka. Přesto si musel úspěch tvrdě vybojovat. Přestál kritickou situaci, kdy byl nucen vyplatit obchodní partnerku, poté zvládl i covid, a dnes už se o budoucnost podniku nebojí. Může si i dovolit mít o víkendu zavřeno.